| Autor: redakcja1

Prace polowe w lutym

Poprawnie ułożony płodozmian powinien uwzględniać obecność grubonasiennych roślin strączkowych. Ich udział w strukturze zasiewów gwarantuje poprawę struktury gleby i jej właściwości fitosanitarne. Nie bez znaczenia jest też ochrona środowiska, tj. zmniejszenie nawożenia mineralnego i wzbogacenie gleby w azot symbiotyczny.

Prace polowe w lutym

Prace w sadzie
 

Z drzew zbiera się oprzędy z gąsienicami, usuwa złoża zimujących jaj i zmumifikowane owoce. Rozpoczyna się cięcie drzew owocujących, przy czym najpierw jabłonie, potem grusze i śliwy. W pomieszczeniach przechowywania owoców należy utrzymywać temperaturę 0-4°C i wilgotność względną powietrza na poziomie 85-95%.


W dalszym ciągu zabezpiecza się grube pnie i rozwidlenia konarów drzew owocowych przed szkodami mrozowymi przez dokładne bielenie pni. W drugiej połowie lutego po przejściu silnych mrozów w suche i cieplejsze dni można przystąpić do prześwietlania drzew i krzewów owocowych.

Celem cięcia porzeczek i agrestu jest utrzymanie na krzewach optymalnej liczby pędów obficie owocujących. Aby to osiągnąć, usuwa się pędy zasychające, chore lub uszkodzone, "pokładające się" i stare, zagęszczające środek krzewu. Dostęp światła do wszystkich pędów w krzewie jest niezbędnym warunkiem otrzymania dorodnych, smacznych owoców.

Porzeczki czarne tworzą pąki kwiatowe przede wszystkim na pędach jednorocznych, nie należy więc tych pędów skracać. Porzeczki czerwone i białe owocują głównie na krótkopędach i dlatego pozostawione nowe pędy jednoroczne skraca się na wysokości 40-50 cm w celu spowodowania rozkrzewiania.

Krzewy owocowe posadzone jesienią lub wiosną trzeba przyciąć bardzo krótko nad 2-3 pąkiem od powierzchni ziemi. Z pozostawionych pąków oraz z szyjki korzeniowej w pierwszym roku wyrośnie 9-15 silnych pędów jednorocznych, stanowiących szkielet krzewu w kolejnych latach.

Więcej o pracach ogrodniczych dowiesz się, czytając kalendarium prac ogrodniczych w lutym

Prace w warzywniku

Luty jest okresem rozpoczęcia produkcji rozsad warzyw do produkcji w polu - kapusty, kalafiorów, kalarepy, sałaty, selerów, porów. W tym celu zabezpiecza się ziemię, pojemniki, włókninę lub folię perforowaną. Osłony z włókniny lub folii perforowanej przyspieszają ogrzanie się ziemi, nasiona kiełkują szybciej i wschody są wyrównane, warunki wzrostu są lepsze, przez co następuje wcześniejszy zbiór. W średnich warunkach czas produkcji rozsady poszczególnych gatunków warzyw wynosi: kapustne 6-8 tygodni, pomidory 10-11 tygodni, ogórki 4-5 tygodni, sałata 5-6 tygodni, selery 10-12 tygodni.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: