Odbicie cen pszenicy po zestrzeleniu samolotu nad Ukrainą (18.07.2014)

Na zamknięciu czwartkowej sesji najbliższe serie na pszenicę zyskały po ponad 2% na Matif i Life oraz w Chicago. Jeszcze w czwartkowe popołudnie pszenica notowana była na poziomie równowagi po obu stronach Atlantyku. Sesja na CBoT otworzyła się neutralnie, po czym notowania ruszyły w dół, osiągając ok. 1% przecenę. Po godzinie 17 (naszego czasu) media doniosły o zestrzeleniu samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą – inwestorzy spekulacyjni posiadający bardzo dużą pozycję krótką netto (sprzedane kontrakty) w pszenicy na CBoT przestraszyli się możliwości zaostrzenia konfliktu na Ukrainie i masowo odkupowali kontrakty (zamykali krótkie pozycje).

Odbicie cen pszenicy po zestrzeleniu samolotu nad Ukrainą (18.07.2014)

Warto przypomnieć, iż według tygodniowego raportu CFTC, na dzień 8-lipca fundusze spekulacyjne posiadały bardzo dużą pozycję krótką netto powyżej 40 tys. kontraktów, podczas gdy w kukurydzy i soi przeważały kupione kontrakty (pozycja długa netto).

Na rynek zbóż powróciły obawy związane z sytuacją na Ukrainie. Pamiętamy wszyscy, że na przełomie lutego i marca mieliśmy już do czynienia ze spekulacyjnymi wzrostami na rynku zbóż wywołanymi aneksją Krymu przez Rosję i możliwością przejęcia kontroli przez Rosjan nad ukraińskimi portami Morza Czarnego. Wtedy zwracano uwagę na możliwość wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji w tym ograniczenia importu zbóż. To wszystko stwarzało zagrożenia drastycznego ograniczenia podaży zbóż z Basenu Morza Czarnego i windowało ceny giełdowe przez ok. 3 miesiące (luty-kwiecień).

Czy tak będzie i tym razem? Inwestorzy mają już doświadczenia wskazujące na to, że świat zachodni dużo mówi i mało robi w sprawie konfliktu na linii Moskwa – Kijów. Z drugiej strony po długotrwałych spadkach potrzebny jest jakiś pretekst, do być może, większej korekty wzrostowej. Od kilku sesji obserwujemy techniczne lekkie odbicie na rynku giełdowym zbóż wynikające z realizacji zysków po wielu tygodniach spadków. Brakuje przyczyn fundamentalnych do wzrostów stąd ponownie Ukraina stała się takim pretekstem.

Tradycyjnie już rzepak na Matif oparł się presji płynącej z rynku zbóż i ostatecznie stracił na wartości 3 euro/t na zamknięciu sesji (w ciągu dnia przecena sięgała nawet 5 euro/t).


Ceny zbóż - czytaj więcej

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: