| Autor: redakcja1

Raport na temat mitów o GMO, czyli dlaczego GMO nie spełniły obietnic?

Organizacja Greenpeace opublikowała 40-stronnicowy raport pt. „20 lat błędów. Dlaczego GMO nie spełniły obietnic” - informuje FAMMU/FAPA.

Raport na temat mitów o GMO, czyli dlaczego GMO nie spełniły obietnic?

7 mitów nt. GMO

Zdaniem Greenpeace, uprawy GMO nie spełniły nadziei odnośnie tego, że uczynią rolnictwo prostszym, bezpieczniejszym oraz bardziej wydajnym. W związku z tym, obalają 7 mitów jakimi w swych wizjach posiłkowali się zwolennicy tych upraw.
  1. Uprawy GMO mogą wykarmić świat - rzeczywistość pokazała, że nie powstały nowe odmiany GMO dające ponadprzeciętne plony.
  2. Uprawy GMO są kluczem dla ochrony klimatu - aktualnie inżynieria genetyczna jest daleko za tradycyjną uprawą roślin w tworzeniu odmian, które mogłyby poradzić sobie ze zmianami klimatu. Zachowanie lokalnego klimatu zależne jest od praktyk uprawy promujących zróżnicowane gatunkowe i sposobu polepszenia jakości gleb, a nie od prostego wprowadzania GMO.
  3. Uprawy GMO są bezpieczne dla zdrowia i środowiska - obecnie brakuje długoterminowych badań odnośnie środowiska i zdrowia, a dostęp do sposobu badań jest ograniczany dla niezależnych badaczy. Nie ma porozumienia odnośnie kwestii bezpieczeństwa GMO, co oceniło 300 niezależnych naukowców (skupionych w ENSSER).
  4. Uprawy GMO ułatwiają ochronę roślin - przy czym po kilku latach uprawy problemy jak np. z chwastami odpornymi na herbicydy oraz pojawiające się superchwasty czy insekty sprawiają, że należy zwiększyć dawkę pestycydów.
  5. Uprawa rośliny GMO jest bardziej ekonomiczna - nasiona GMO są chronione patentem i ich ceny zwiększyły się gwałtownie od 20 lat. Tym samym chwasty odporne na herbicydy i super szkodniki poważnie podniosły koszty ochrony.
  6. Rośliny GMO mogą współistnieć z tradycyjnymi uprawami - jednakże realnie rośliny GMO zanieczyszczają te pozbawione GMO. Do dziś na świecie zaobserwowano 400 takich przypadków. Powoduje to, że współistnienie pozostaje trudne, a czasem wręcz niemożliwe.
  7. Inżynieria genetyczna jest najbardziej obiecującą drogą dla innowacji w produkcji żywnościowe - zaawansowane metody hodowli (jak „smart breeding” czy „marker assisted selection MAS”) są źródłem wyników tylko obiecywanych przez GMO, w tym odmian odpornych na choroby, zalewanie i tolerujące suszę, a poza tym przystosowanych do lokalnych warunków. Poza tym, GMO hamują innowacje za sprawą własności intelektualnej odmian GMO.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!