| Autor: redakcja1

Rośnie popularność roślin strączkowych. Dopłaty, odmiany, uprawa roślin strączkowych

Uprawa roślin strączkowych była dotychczas stosunkowo mało popularna. W ciągu ostatnich 25 lat nastąpiły jednak pozytywne zmiany i sukcesywny wzrost ich uprawy.

Rośnie popularność roślin strączkowych. Dopłaty, odmiany, uprawa roślin strączkowych

Areał upraw roślin strączkowych w Polsce

W latach 1995-2009 pod uprawę roślin strączkowych przeznaczano 1-1,2% gruntów ornych. Powierzchnia zasiewów tych roślin w latach 90 ub. wieku wynosiła 140-150 tys. ha. Dwie trzecie, czyli około 100tys. ha była to uprawa roślin pastewnych, natomiast około 50 tys. przeznaczano na uprawę na nasiona, jako jadalne. Od 2000 r. następuje systematyczny wzrost areału upraw tych roślin. Szczególnie zauważa się to, ze względu na wprowadzenie dopłat w latach 2010-2014. Według ekspertów z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w 2010 roku powierzchnia roślin strączkowych uprawianych na zielonkę i nasiona wyniosła 190 tys. ha, natomiast w 2014 r. wzrosła 30% i wynosiła już 249 tys. ha. W 2015 r. była jeszcze wyższa. W stosunku do roku 2014 powierzchnia upraw strączkowych jadalnych wzrosła o ponad 71%, a strączkowych pastewnych o 96%.
 
Dotychczas uprawa roślin bobowatych postrzegana była, jako niezbyt intratna i przydatna w gospodarstwie. Mało stabilne i stosunkowo niewysokie plony, zbyt niskie ceny skupu nasion oraz nieuzasadnione uprzedzenia w stosowaniu rodzimych roślin białkowych w żywieniu zwierząt, powodowała słabe zainteresowanie ich uprawą wśród rolników. Okazuje się, że obecnie uprawa roślin strączkowych może być opłacalna i pożądana. Oprócz stosowania ich, jako dobrego poplonu, rośliny te mogą obecnie również wysoko plonować. Stosowanie właściwej technologii uprawy, wysiew nowych plennych odmian oraz zmniejszanie bezpośrednich kosztów uprawy, powoduje, że ich uprawa staje się ekonomicznie uzasadniona. W ostatnich latach coraz bardziej rozpowszechniona staje się uprawa uproszczona, siew bezpośredni oraz uprawa pasowa striptill.

 
Ponieważ rośliny strączkowe ze względu na swoje właściwości słabiej reagują na przemysłowe środki produkcji niż np. zboża, więc można wyeliminować wysokonakładowe, kompleksowe metody uprawy na rzecz tych nowoczesnych metod uprawy, które stają się szansą na ograniczenie kosztów produkcji. W tych systemach uprawy obniżenie kosztów jest możliwe również ze względu na zmniejszenie norm wysiewu, z jednoczesnym stosowanie nawożenia fosforem i potasem za jednym przejazdem agregatu. W ramach uprawy pasowej możliwe jest stosowanie mechanicznej pielęgnacji plantacji, co pozwala na ograniczenie chemicznej ochrony, czyli dalszej obniżki nakładów na środki produkcji i poprawę opłacalności uprawy. Uzyskanie wysokiego plonu roślin strączkowych jest zależne od wczesnego terminu siewu.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!