| Autor: redakcja1

Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 0,9% powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 1,1% rzepaku i rzepiku ozimego. Największe straty w powierzchni plantacji rzepaku i rzepiku ozimego odnotowano w województwach wielkopolskim – 4% i lubuskim – 6%, natomiast zbóż ozimych najwięcej planuje się zaorać w województwie wielkopolskim – 5%.

Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku

Przezimowanie zbóż i rzepaku


Z badań monolitowych i polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich pod koniec lutego br. wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały znacznie lepiej niż w roku ubiegłym. Zaobserwowane lokalnie straty zimowe (uszkodzenia roślin) powstały w wyniku:
  • wypadania roślin na plantacjach zasianych po optymalnych terminach agrotechnicznych, gdzie jesienią wschody były nierównomierne,
  • opadów śniegu i deszczu w końcowym okresie zimy przy zamarzniętej glebie, które powodowały występowanie zastoisk wody i wymoknięcia roślin.
W badanych próbach polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w bieżącym roku dla pszenicy ozimej – ponad 94% (o 7 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym), dla żyta – 97% (o 2 pkt. proc. więcej), dla jęczmienia ozimego – 96% (o 6 pkt. proc. więcej), dla pszenżyta ozimego – 96% (o 5 pkt. proc. więcej niż w roku, ubiegłym), a dla rzepaku i rzepiku ozimego – 90% (o 11 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym). Ponadto w badanych próbach monolitowych stwierdzono od 2% do 6% roślin wątpliwych. Najwięcej roślin wątpliwych zanotowano na plantacjach rzepaku i rzepiku ozimego.
 
Z cyfrowej analizy zdjęć satelitarnych stanu rozwoju upraw, wykonanej w Instytucie Geodezji i Kartografii wynika, że w I dekadzie kwietnia 2017 r. sytuacja rozwoju roślin, wyrażona wielkością wskaźnika NDVI, była dla większości województw lepsza (lub znacznie lepsza), natomiast w drugiej dekadzie kwietnia stan rozwoju roślin był gorszy w zachodnich i centralnych województwach w porównaniu z analogicznymi dekadami roku ubiegłego spowodowany niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!