| Autor: redakcja1

Wstępne szacunki powierzchni niektórych upraw w 2015 r.

Wstępnie ocenia się, że jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zasiano 3 mln ha, a więc o 25,6% więcej niż areał zasiewów w roku 2014 - poinformował Główny Urząd Statystyczny w wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2015 roku.

Wstępne szacunki powierzchni niektórych upraw w 2015 r.

Powierzchnia upraw zbóż w 2015

W większości województw wzrosła znacznie powierzchnia uprawy mieszanek zbożowych w odniesieniu do roku minionego o 46,3%.

 

Areał ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na 4,4 mln ha, a zatem o 2% więcej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Oceniano, że w stosunku do roku ubiegłego zwiększył się obszar uprawy pszenicy ozimej, żyta i jęczmienia ozimego, a zmalał pszenżyta ozimego i mieszanek zbożowych ozimych.

 

Całkowita powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie wyniosła 7,4 mln ha, tj. 10,3% więcej niż w roku ubiegłym. Oceniano, że ogólna powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku łącznie ozimego i jarego wyniesie 0,8 mln ha, czyli o 13,4% mniej niż w roku ubiegłym, powierzchnię buraków cukrowych prognozuje się na poziomie 2014 roku, a więc na 197 tys. ha.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!