Kategorie
Zobacz również tu
-
Ocena użytkowości bydła
2025-05-02
Poznaj produkty
-
Torba na siano
2016-04-21 -
AGREGAT UPRAWOWY Z WAŁEM DOCISKOWYM 2,7 M
2013-12-29 -
Rozsiewacze nawozów SIPMA RN 410 ANTEK
2013-06-19 -
Ładowarka kołowa GIANT V452T X-TRA HD
2015-04-22 -
Wapno kredowe
2011-12-16
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach gościł Premier Ewę Kopacz
W dniu dzisiejszym, 13 lipca br., premier Ewa Kopacz odwiedziła Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. W spotkaniu z naukowcami uczestniczyła również podsekretarz stanu Zofia Szalczyk.

W obszarze rolnictwa i zasobów genowych:
- wdrażanie postępu biologicznego jako jednej z najistotniejszych sił napędowych rozwoju rolnictwa (opracowanie nowych technik hodowlanych i molekularnych, przygotowanie materiałów wyjściowych do tworzenia nowych odmian dostosowanych do polskich agroekosystemów),
- poszerzanie zasobów w banku genów (gromadzone będą cenne roślinne zasoby genowe na użytek prac hodowlanych i naukowych, wypełnienie zobowiązań międzynarodowych wynikających z Międzynarodowego Traktatu o zasobach genetycznych roślin dla wyżywienia i rolnictwa),
- wsparcie realizacji polityki rządu w zakresie GMO (analizy laboratoryjne obecności GMO, badania na rzecz zachowania czystości produkcji, uwalniania do środowiska, bezpieczeństwa żywności).
Wizytowany dziś Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest instytutem badawczym, utworzonym 1 stycznia 2011 roku na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poprzez połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych o długoletniej tradycji, tj.:
- Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka (zał. w1951 rok) i
- Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka (zał. w1964 rok).
Instytut dysponuje bogatą infrastrukturą badawczą, obejmującą 165 ha pól doświadczalnych, 2 ha obiektów pod osłonami i ponad 30 laboratoriów tematycznych, z wyposażeniem odpowiadającym światowym standardom.
Jest także właścicielem 4 spółek prawa handlowego (Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach, Kwiaciarski Zakład Doświadczalny w Nowym Dworze, Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej i WZD w Pszczynie).
Obecnie Instytut zatrudnia 470 osób, w tym 170 pracowników naukowych i 300 pracowników obsługi technicznej i administracji.
