| Autor: redakcja1

Copa-Cogeca: Popyt na produkty mleczne przewyższy podaż

Jak podkreślali eksperci na seminarium Copa-Cogeca, które odbyło się 13 maja 2014 r. w Brukseli, na rynkach pojawią się nowe możliwości dla unijnych producentów mleka z uwagi na globalne zapotrzebowanie na produkty mleczne, które ma zwiększać się o 2,3% w skali roku.

Copa-Cogeca: Popyt na produkty mleczne przewyższy podaż
Podczas seminarium, w którym udział wzięli przedstawiciele sektora z całej UE, poddano ocenie możliwości rynkowe europejskich producentów mleka, a eksperci zapowiedzieli wzrost światowego popytu na produkty mleczne o 2,3% rocznie, który będzie spowodowany rozwojem gospodarek wschodzących jak Chiny. W tym kraju, konsumpcja mleka na osobę zwiększyła się już o 317% w okresie 1998-2013 i osiągnęła 23 kg. Potencjał rynkowy nadal jednak jest ogromny, a według ekspertów spożycie jego w Chinach ma się podwoić do 2020 r.
 
Niemniej jednak, rodzaj zapotrzebowania się zmieni i trzeba będzie dostarczać inne zestawy produktów, w tym przede wszystkim mleko dla niemowląt. W związku z tym unijni producenci muszą dostosować się do nowych rynków. Prognozuje się, że europejska produkcja w obrębie najbliższych dziesięciu lat minimalnie się zwiększy, przy czym obejmie ona głównie sery.
 
Eksperci ostrzegali jednak przed trudnościami logistycznymi związanymi z wysyłką produktów na rynki poza UE, jak świadectwa weterynaryjne, świadectwa wywozowe, rejestracja roślin czy zezwolenia.
 
Przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Mansel Raymond podkreślił, że unijni producenci muszą mieć możliwość wykorzystania nowych okazji pojawiających się na rynkach, co zwiększy przychody rolników. Nalegał, aby Komisja Europejska zrobiła co w jej mocy, by zmniejszyć biurokrację związaną z eksportami na rynki poza-unijne oraz by pomogła Unii zostać potentatem eksportowym.
 
Ponadto sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił, że unijna produkcja mleka jest głównym motorem gospodarki na obszarach wiejskich. Przypomniał także, że należy znaleźć ukierunkowane na rynek rozwiązania problemów takich jak coraz większe wahania na rynku mleka.
 
Według Copa-Cogeca aktualne narzędzia do walki z wahaniami, jak np. interwencja publiczna, są niezmiernie istotne. Rynki terminowe mogłyby również przyczynić się do ograniczenia wahań. Poza tym przydałoby się obserwatorium rynku mlek, a także ułatwienie modernizacji spółdzielni mleczarskich na obszarach wiejskich i zachęcenie do niej.
 
W trakcie seminarium poruszono także temat wdrażania pakietu mlecznego, którego celem jest wzmocnienie stosunków umownych między rolnikami a przetwórcami oraz umocnienie pozycji rolników, co pozwoli im na uzyskanie wyższych cen za mleko.
 
Do tej pory pakiet mleczny został dobrowolnie wdrożony w UK, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Szwecji, a obowiązkowo na Cyprze, Węgrzech, Litwie, Łotwie, Słowacji, we Francji, Holandii, Portugalii, Słowenii, Włoszech, Rumunii i Bułgarii.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!