| Autor: mikolaj

CBoT: Kolejne przeceny zbóż i oleistych (20.11.2014)

Na giełdzie w Chicago od kilku sesji trwa realizacja zysków i zamykanie długich pozycji w zbożach i soi.

CBoT: Kolejne przeceny zbóż i oleistych (20.11.2014)

Notowania zbóż

Wcześniej trwające ponad 6 tygodni wzrosty (początek października-połowa listopada) wywindowały wyceny kontraktów o 30% w przypadku śruty sojowej i o 15 – 20% w przypadku soi oraz zbóż (kukurydza, pszenica). W USA kończą się opóźnione w tym roku, ale rekordowe zbiory kukurydzy i soi. O ile w przypadku soi utrzymuje się nadal wyjątkowo duży eksport, to już w śrucie sojowej sprzedaż eksportowa się załamała, ponieważ zaczyna płynąć do USA dużo tańsza śruta z Ameryki Południowej.

Mocno zwolnił w wyniku ostatnich wzrostów również eksport amerykańskiej kukurydzy, nie wspominając o pszenicy, która od początku sezonu sprzedaje się dużo gorzej niż rok temu. Wcześniej wspominałem o pierwszych transportach francuskiej pszenicy do USA, co patrząc historycznie, jest niezwykle rzadkie i udowadnia, że USA będące do niedawna największym eksporterem pszenicy na świecie ma w tym sezonie poważny problem ze sprzedażą nadwyżek na rynku międzynarodowym. To świadczy, że obecne poziomy cen (także futures) są zbyt wysokie przy aktualnym kursie EUR/USD. W nieco lepszej sytuacji są producenci kukurydzy, wprawdzie eksport spada, ale utrzymuje się silny popyt ze strony producentów biopaliw. Wczorajsze amerykańskie tygodniowe dane pokazały wzrost produkcji bioetanolu do poziomu bliskiego historycznego rekordu (ok.40% amerykańskiej kukurydzy przetwarza się na biopaliwo).

Na Matif przez całą środową sesję utrzymywały się lekkie przeceny zbóż i rzepaku, które minimalnie tylko pogłębiły się w końcówce sesji.

W czwartek ważne dla rynku będą cotygodniowe dane na temat zawartych umów eksportowych. Wielu uczestników rynku spodziewa się kolejnych anulowanych kontraktów eksportowych na śrutę sojową.


Przed południem w czwartek kontrakty na Matif otworzyły się na poziomie neutralnym - rzepak i kukurydza, na lekkim plusie-pszenica.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT w Chicago (sesja nocna): pszenica traci teraz ok. 0,7%, śruta sojowa traci 1%. Kukurydza i soja zyskują (najbliższe serie) 0,3-0,4%.


Ceny zbóż

Zamknięcie notowań futures – środa, 19.11.2014:

Matif - pszenica (styczeń-15): 172,5 eur/t / -0,75 eur/t (-0,4%);
Matif - kukurydza (styczeń-15): 149,0 eur/t / -1,0 eur/t (-0,7%);
Matif – rzepak (luty-15): 336,5 eur/t / -2,5 eur/t (-0,7%);

CBoT – pszenica (grudzień-14): 197,7 usd/t / (-2,1%);
CBoT – kukurydza (grudzień-14): 143,0 usd/t / (-2,4%);
CBoT – soja (styczeń-15): 369,3 usd/t / (-1,8%);
CBoT - śruta sojowa (grudzień-14): 370,4 usd/t / (-2,0%);

Winnipeg – canola (styczeń-15): 427,9 cad/t / (-1,25%);

Notowania zbóż

EUR/USD: 1,2553 / +0,15%;Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!