| Autor: redakcja1

USA: Dobra ocena upraw kukurydzy i soi

W drugiej połowie lipca 2014 roku kondycja upraw kukurydzy i soi w USA oceniana była jako bardzo dobra, a nawet najlepsza od wielu lat – informuje FAMMU/FAPA.

USA: Dobra ocena upraw kukurydzy i soi

Uprawy kukurydzy w USA


Amerykański Departament Rolnictwa w ostatnim tygodniowym raporcie monitorującym stan upraw, ocenił kondycję 76% zasiewów kukurydzy jako dobry i bardzo dobry, czyli bez zmian w odniesieniu do wyników z poprzedniego tygodnia.
 
Oznacza to jednocześnie najlepszy stan upraw w tym okresie od 2004 roku, co jest jedną przyczyn pogłębiania się tendencji zniżkowej notowań zbóż i oleistych na chicagowskiej giełdzie. Tygodniowe raporty podające ocenę kondycji upraw zbożowych w USA są wnikliwie analizowane przez uczestników rynku. Stan kukurydzy w lipcu ma kluczowe znaczenie, gdyż na ten miesiąc przypada faza jej zapylenia.
 
Jak wynika z prognoz niezależnych analityków, plonowanie kukurydzy w 2014 roku wyniesie 170 buszli z akra, a nawet więcej. Dotychczasowe przewidywania USDA podawały przeciętne plony w rekordowej wysokości 165,3 buszli z akra, a więc w niższej jednak niż aktualnie formułowane nieoficjalne szacunki.
 
Notowania kukurydzy w kontraktach terminowych na CBoT maleją od początku czerwca, co wynika z zapowiedzi rekordowych zbiorów w USA związanymi z wyjątkowo sprzyjającymi warunkami dla plantacji w amerykańskich pasie kukurydzy, tj. łagodne temperatury i odpowiednio rozłożone w czasie opady deszczu. W ostatni poniedziałek notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na CBoT kolejny raz osiągnęły minimum, na co niewątpliwy wpływ miały wiadomości o coraz lepszych perspektywach tegorocznej produkcji.
 

Uprawy soi w USA
 

Optymistyczne przewidywania są określane także dla soi. Warunki dla upraw tego gatunku znacznie się poprawiły w czasie ostatniego tygodnia, tym samym zaskakując niektórych analityków. USDA oceniła stan 73% upraw soi jako dobry i bardzo dobry, a więc to o 1 punkt więcej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia.
 
Tym samym jest to jednocześnie najlepsza ocena kondycji upraw soi od 1994 roku. Poza tym nie odnotowuje się większych problemów związanych z chorobami roślin. Jedyne co aktualnie niepokoi farmerów, to opóźnienia rozwoju i wzrostu roślin w północnej części Środkowego Zachodu.
 

Zbiory pszenicy na ukończeniu
 

Jak poinformowało USDA, blisko 75% pszenicy ozimej zostało już zebrane z pól. Jest to prawie tyle, ile wynosi średnia z okresu ostatnich pięciu lat, ale za to nieco poniżej w porównaniu do oczekiwań handlowców wynoszących 80%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!