| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Dalsze przeceny na giełdowym rynku zbóż (19.11.2014)

Jeszcze w ubiegłym tygodniu kontrakty na pszenicę i kukurydzę oraz soję ustanawiały swoje wielotygodniowe maksima (7 tydzień wzrostów), jednak w połowie tygodnia na rynku soi a nieco później w przypadku zbóż pojawiły się spadki.

Notowania zbóż. Dalsze przeceny na giełdowym rynku zbóż (19.11.2014)

Notowania zbóż

Wprawdzie rekordowe dane eksportowe spowodowały w poniedziałek wybicie notowań soi w górę, to jednak na kolejnej sesji zarówno soja jak i śruta sojowa powróciły do spadków, ustanawiając nowe kilkusesyjne minima.

Amerykańskie kontrakty tracą na wartości pod presją dobiegających końca rekordowych zbiorów kukurydzy i soi w USA. Przeceny kontraktów na zboża mają również swoje źródło w malejącej konkurencyjności amerykańskiej pszenicy i kukurydzy na rynkach międzynarodowych (spowalniający eksport). Niekorzystne dla farmerów amerykańskich relacje cenowe potwierdza informacja o możliwym imporcie 45 tys. ton francuskiej pszenicy paszowej do USA (pierwszy duży transport od 12 lat).

Stosunkowo dobre teraz warunki dla zasiewów soi w Ameryce Południowej wspierają przeceny soi, jednak skalę spadków może ograniczać rekordowe tempo wysyłek eksportowych soi w ostatnim tygodniu (także od początku sezonu).

Spoglądając na wykresy dzienne notowań pszenicy, kukurydzy i soi w Chicago, ostatnie spadki sprowadziły notowania wspomnianych kontraktów poniżej dolnej linii kanału wzrostowego (powinno to zachęcać do kontynuacji ruchu w dół). Na Matif analogiczne kontrakty pozostają jeszcze w dolnym zakresie kanału wzrostowego, w tym przypadku o kierunku notowań i tak zdecyduje giełda w Chicago.

Jak wskazuje Andjrzej Bąk z e-WGT, w środowe przedpołudnie dominuje kolor czerwony w notowaniach zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku. Spadki na Matif są na razie niewielkie i nie przekraczają 0,5%. Podczas sesji nocnej w Chicago presja sprzedających jest większa, a  przecenyi notowań pszenicy, kukurydzy i soi zbliżają się teraz do 1%.


Ceny zbóż

Zamknięcie notowań futures – wtorek, 18.11.2014:

Matif - pszenica (styczeń-15): 173,25 eur/t / -0,25 eur/t (-0,1%);
Matif - kukurydza (styczeń-15): 150,0 eur/t / -2,0 eur/t (-1,3%);
Matif – rzepak (luty-15): 336,5 eur/t / +2,5 eur/t (+0,7%);

CBoT – pszenica (grudzień-14): 201,8 usd/t / (-0,5%);
CBoT – kukurydza (grudzień-14): 146,5 usd/t / (-1,4%);
CBoT – soja (styczeń-15): 376,2 usd/t / (-1,3%);
CBoT - śruta sojowa (grudzień-14): 378,0 usd/t / (-2,4%);

Winnipeg – canola (styczeń-15): 433,3 cad/t / (+0,5%);

Notowania zbóż

EUR/USD: 1,2535 / +0,69%;


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!