Z badań monolitowych i polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich pod koniec lutego i w pierwszej połowie marca br. wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały nieco gorzej niż w roku poprzednim.
Największe straty zimowe, tj. uszkodzenia roślin, odnotowano w następujących województwach z powodu:
-
silnych mrozów w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim;
-
wysuszających wiatrów w województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, podlaskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim;
-
pleśni śniegowej w województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i warmińsko-mazurskim;
-
występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych w województwach podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim;
-
innych przyczyn (np. zwierzyna leśna) w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano ok. 0,2% obszaru zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,6% areału rzepaku i rzepiku ozimego.
W badanych próbach monolitowych i polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wy-niósł w bieżącym roku dla:
-
pszenicy ozimej – ponad 95%,
-
żyta – ponad 96%,
-
jęczmienia ozimego – ok. 96%,
-
pszenżyta ozimego – ok. 94%,
-
rzepaku i rzepiku ozimego – ok. 88%.
Ponadto w badanych próbach monolitowych stwierdzono od 3% do 7% roślin wątpliwych, a więc u których nie można było określić stopnia przezimowania i ostatecznej kondycji. Najwięcej roślin wątpliwych zanotowano na plantacjach rzepaku i rzepiku ozimego, a najmniej na plantacjach żyta i jęczmienia.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl