| Autor: redakcja1

Zboża jare wysiano w większości województw terminowo lub z nieznacznym opóźnieniem

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w Wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2015 roku, spore przesuszenie gleby, chłodne noce i poranki hamowały wschody i rozwój roślin. Poprawa warunków agrometeorologicznych w końcu kwietnia i na początku maja wpłynęła jednak korzystnie na rozwój zasiewów jarych.

Zboża jare wysiano w większości województw terminowo lub z nieznacznym opóźnieniem

Stan zasiewów zbóż jarych oceniono następująco:

  • mieszanek zbożowych jarych na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, a więc o 0,1 stopnia niżej niż w roku 2014 i o 0,2 stopnia wyżej niż średnia z lat 2006 – 2010.

  • pszenicy jarej, jęczmienia jarego, owsa i pszenżyta jarego stan zasiewów oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. na poziomie roku minionego, natomiast o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego powyżej od średniej z lat 2006 – 2010.

  • rzepaku i rzepiku jarego – na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,1 stopnia mniej niż w roku ubiegłym i o 0,3 stopnia więcej od średniej z lat 2006 – 2010.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!