| Autor: redakcja1

Prace polowe w lipcu

W lipcu prócz kwitnienia lip, od których wzięła się nazwa tego miesiąca rozpoczynają się żniwa. Tradycyjnym sposobem sprawdzenia dojrzałości zbóż było badanie stanu słomy i twardości ziarna poprzez przełamanie jej na pół.

Prace polowe w lipcu
Prace w polu
 
Do zasiewów roślin poplonowych wykorzystuje się rośliny strączkowe, słonecznik, facelię, rzepak, gorczycę i rośliny zbożowe. Wartość nawozowa poplonów w odniesieniu do pełnej dawki obornika przedstawia się następująco: peluszka, seradela, łubin, gdzie masa plonu stanowi 77%, a resztek pożniwnych 52% pełnej dawki obornika, rzodkiew, gorczyca, facelia, słonecznik, rzepak, przy czym masa plonu stanowi 30% pełnej dawki obornika, a z kolei łubinu, peluszki, wyki 65% pełnej dawki obornika. Poplony to także źródło taniej paszy dla bydła. Pole zasiane poplonami może też na kilka tygodni służyć, jako pastwisko.
 
W tym czasie zwiększa się zagrożenie ze strony chorób grzybowych w zbożach. Poza tym jeśli liść flagowy i kłos będzie w stanie zielonym jak najdłużej, czyli bez porażenia przez choroby grzybowe, to ziarno lepiej wypełnia kłos, a plon jest większy. W związku z tym, dla zbóż ozimych czas kłoszenia jest uważany za optymalny dla drugiego zabiegu ochronnego środkami ochronnymi roślin. Idealnym momentem jest chwila po wykłoszeniu, ale jeszcze przed kwitnieniem, a także bezpośrednio po kwitnieniu. Podczas kwitnienia zaleca się pominięcie w opryskach mocznika.

W lipcu kontynuuje się zwalczanie zarazy ziemniaczanej, przygotowuje magazyny na odbiór rzepaku i zbóż, zaopatruje się w wapno nawozowe. Za to zaraz po zbiorach rzepaku i zbóż dokonuje się wysiewu wapna na glebach kwaśnych, sieje poplony ścierniskowe lub wykonuje podorywki. Okres pożniwny to najlepszy czas do głęboszowania gleb, w szczególności przy uprawie buraka cukrowego.
 
Prace w sadzie
 
Po zakończonym zbiorze truskawek usuwa się ściółkę i zasila je nieznaczną dawką azotu. Na starszych plantacjach porażonych przez choroby i szkodniki można ściąć liście 5-7 cm nad ziemią i spalić je. Zaleca się nawadnianie ściętych truskawek. Poza tym, przygotowuje się stanowisko pod nowe nasadzenia truskawek, starannie odchwaszcza glebę i stosuje pełne nawożenie.
 
Po zakończonym zbiorze czereśni i wiśni przystępuje się do cięcia prześwietlającego korony drzew. Rozpoczyna się letnie cięcie jabłoni w celu otrzymania dobrego naświetlenia koron, dzięki czemu odsłonięte owoce intensywnie się wybarwią. Rozpoczyna się okulizacja przygotowanych podkładek, posadzonych jesienią lub na wiosnę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!