| Autor: redakcja1

Prace polowe w październiku

Październik jest czasem odlotu większości ptaków, pola pustoszeją, przyroda powoli cichnie i przygotowuje się do zimowego snu.

Prace polowe w październiku
Prace przy uprawach roślin metodami ekologicznymi
 
Żywność ekologiczna może być przetworzona poprzez kwaszenie, suszenie, konserwowanie w oleju czy oliwie, w occie winnym, poprzez solenie, słodzenie, pasteryzację.

Co ciekawe, produkty kwaszone poprawiają trawienie pokarmów i są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika i kwasów organicznych. Kwaszeniu poddawać można zarówno owoce, jak i warzywa. Jednakże dobrą kwaszonkę uzyskuje się wtedy, gdy zastosuje się sól w ilości 2% oraz kiedy w trakcie kwaszenia utrzymywać się będzie temperatura 20°C. Na dłuższe składowanie kwaszonek bez pasteryzacji potrzebna jest temperatura w granicy 8°C. W przypadku braku takich możliwości zaleca się pasteryzację w temperaturze 75°C.

W przypadku wyboru marynowania, to zaleca się użycie do tego celu octu winnego. Jest on łatwy do przygotowania, a w gospodarstwie domowym robi się go z obierzyn od jabłek i gruszek.

Bardzo oryginalną metodą utrwalania żywności jest konserwowanie jej w oleju lub w oliwie z oliwek. Najczęściej stosuje się to względem cukinii, ogórków, papryki, kalafiorów oraz grzybów.
 
Prace w lesie
 
Zdarza się październik bardzo pogodny, ale jednak z nim przychodzą też jesienne słoty, a w górach opady śniegu. Kolorowe liście na drzewach i krzewach nadają przyrodzie niesamowitą odsłonę polskiej jesieni. Najbardziej widowiskowe są o tej porze lasy górskie, przy czym jedynym drzewem iglastym tracącym igły jest właśnie modrzew.

W tym miesiącu także opadają żołędzie dębów i orzechy grabów. Dojrzewają szyszki sosny, modrzewia, świerka i jodły, które spadając na gałęzie uwalniają zaopatrzone w skrzydełka nasiona. Kolejne ptaki odlatują na południe. Trwa też bekowisko, czyli gody danieli, a dla większości owadów rozpoczyna się okres zimowego snu. W sen zimowy zapadają również niektóre drobne ssaki, tj. popielice, koszatki, orzesznice i nietoperze. Pojawia się coraz mniej grzybów, chociaż owocuje opieńka, smaczny grzyb, ale będący groźnym dla lasu szkodnikiem.

To także ostatni moment na sadzenie drzew liściastych i modrzewia. Można za to wysiewać nasiona buka, dębu i jodły. Kontynuuje się cięcia pielęgnacyjne i zabezpiecza uprawy leśne przed zwierzyną siatką drucianą lub środkami chemicznymi czy specjalnymi osłonkami.


Tagi:
źródło: