| Autor: redakcja1

Wysokie plony oleistych i zbóż w UE

W dniu 25 sierpnia 2014 roku jednostka ds. monitorowania plonów w UE opublikowała prognozy plonów rzepaku, zbóż oraz słonecznika w Unii Europejskiej – podaje FAMMU/FAPA.

Wysokie plony oleistych i zbóż w UE
Biuletyn MARS zawiera przegląd agrometeorologiczny we Wspólnocie, oceny kondycji roślin uprawnych, analizy krajowe, prognozy plonów, a także mapki. W ostatnim miesiącu korzystny dla roślin przebieg pogody w całej niemal Europie sprzyjał rozwojowi upraw pomimo deszczów w pasie od Francji do południowo-zachodniej Rumunii.
 

Plony rzepaku

Obecne szacunki mówią o tym, że w 2014 roku przeciętne plony rzepaku na 3,33 t/ha w stosunku do 3,11 t/ha rok wcześniej, co daje wzrost o 7,1%. Oznacza to 8,5% zwyżkę w odniesieniu do średniej z ostatnich 5 lat oraz niewielki 0,01 t/ha przyrost plonów wobec końca lipca tego roku.

 

Średnie plony według MARS pozwoliłyby na zbiór niemal 22,5 mln ton rzepaku. Jak wynika z szacunków, plony rzepaku powinny zmaleć tylko dla mniejszych producentów, a więc dla Austrii, Litwy, Czech oraz Słowacji.

Plony słonecznika

Przeciętne plony słonecznika przewiduje się na 2,03 t/ha, w odniesieniu do 2,02 t/ha rok wcześniej – wzrost o 0,5%. Oznacza to zwyżkę o 9,1% w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat oraz o 0,05 t/ha wobec końca lipca br.

Plony zbóż

Średnie plony zbóż prognozowane są na 5,4 t/ha w stosunku do 5,32 t/ha rok wcześniej – 1,5% zwyżka, co oznacza 6,1% przyrost plonów zbóż w odniesieniu przeciętnej z ostatnich 5 lat oraz wzrost o 0,09 t/h wobec końca lipca 2014 roku.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!