| Autor: redakcja1

Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w Polsce

Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) przedstawiła w majowym biuletynie prognozy plonowania dla Polski.

Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w Polsce
Zakładają one plony średnie gorsze niż rok temu (wyjątek stanowi kukurydza), ale znacznie powyżej średniej.

Polska - plony średnie w 2023 roku (prognoza KE z 22-go maja 2023):
  • pszenica miękka: 5,20 t/ha; 5,34 t/ha w 2022 roku i 4,84 – średnia 5-letnia;
  • jęczmień: 4,17 t/ha; 4,43 w 2022 roku i 3,83 – średnia 5-letnia;
  • kukurydza na ziarno: 7,05 t/ha; 6,98 t/ha w 2022 roku i 6,79 – średnia 5-letnia;
  • żyto: 3,38 t/ha; 3,58 t/ha w 2022 roku i 3,07 – średnia 5-letnia;
  • pszenżyto: 4,20 t/ha; 4,51 t/ha w 2022 roku i 3,98 – średnia 5-letnia;
  • rzepak i rzepik: 3,23 t/ha; 3,38 t/ha w 2022 roku i 3,05 – średnia 5-letnia.
Komentarz MARS w sprawie Polski:

"Polska - mokry i zimny kwiecień opóźnił rozwój roślin i siew upraw jarych. Okres analizy był chłodniejszy niż zwykle, tj obfite opady kwietniowe wystąpiły w większości kraju. Ozime uprawy spowolniły wzrost, ale maiły dobre warunki. Zimny i mokry kwiecień opóźnił rozwój upraw jarych oraz siewu i zakładania upraw letnich. Okres przeglądu był niż zwykle, z wyjątkiem drugiej dekady kwietnia, która była cieplejsza niż zwykle.

Nocne mrozy panowały na początku kwietnia (jak informowaliśmy w ub. miesiącu) oraz na przełomie kwietnia i maja br temperatury minimalne spadły lokalnie poniżej -3 °C. Na samym końcu okresu przeglądu temperatury wzrosły do okolic średniego poziomu.

Opady w kwietniu były na ogół wokół średniej, pozostając poniżej średniej na północy (zwłaszcza w zachodniopomorskie). Opady były przeważnie skoncentrowane w pierwszych dwóch dekadach kwietnia, skutkując lokalnie nadmiernie wilgotnymi warunkami i utrudniającymi pracę w terenie. Na początku maja opady były znacznie poniżej średniej, powodując że wierzchnie warstwy gleby znacznie wyschły w całym kraju.

Skumulowane globalne promieniowanie było poniżej średniej. Wilgotne i zimne warunki spowodowały opóźnienia w uprawach letnich siew.

Siew buraków cukrowych zakończył się na początku maja, podczas gdy siew kukurydzy i sadzenie ziemniaków przyspieszyło wraz z nadejściem cieplejszej pogody. Chociaż wilgotność gleby była na ogół odpowiednia, to niższe od średniej temperatury i promieniowanie nie były dla korzystne dla  wczesnego rozwoju upraw letnich.

Uprawy ozime są na ogół w dobrych warunkach, a ich rozwój zbliżony do średniej. Pomimo zimna w kwietniu, kwitnienie rzepaku było zgodne ze średnią czasową. Uprawy ozime rozpoczęły okres intensywnej pracy akumulacji biomasy przy odpowiednim dostępie wilgoci; prognozowane są dalsze opady m.in w centralnej, południowej i wschodniej części kraju. Niemniej jednak zbyt mokre warunki kwietniowe mogły zwiększyć liczbę chorób.

Ogólnie rzecz biorąc, obecne perspektywy dla upraw ozimych są pozytywne, a prognoza dla upraw wiosennych i letnich opiera się o trendy historyczne."


Tagi:
źródło: