| Autor: redakcja1

Dobre prognozy ozimin na Dolnym Śląsku

Grudzień nie przyniósł oczekiwanego ochłodzenia. W trakcie tego miesiąca temperatury w dzień oscylowały w granicach od 0 st. C do nawet 10 st. C.

Dobre prognozy ozimin na Dolnym Śląsku
Temperatury w nocy najczęściej były dodanie i wynosiły 1-3 st. C, jednak przez kilka dni w połowie grudnia spadały nieznacznie poniżej 0 st. C, tylko miejscami występowały przymrozki do -10 st. C. Wysokie temperatury dzienne wpływały na wegetacje i zachodziła obawa wymarznięcia roślin ozimych. W krótkich okresach ochłodzenia występowały przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W rejonie PZD Dzierżoniów w okresie od 10 grudnia do 10 stycznia zanotowano około 50mm opadów deszczu i śniegu, w okresie tym było tylko 8 dni z opadami.

Stan upraw

 
Zboża

W połowie stycznia plantacje zbóż po sprzyjających jesienią warunkach pogodowych były dobrze wykształcone i rozkrzewione, co dobrze rokuje przezimowaniu oraz wczesnowiosennemu ruszeniu wegetacji. Zboża wysiane w terminie są w fazie pełni krzewienia, a wysiane po terminach agrotechnicznych są w fazie od wschodów do 3 liści. Ze względu na dość wysoką temperaturę i dostateczną wilgotność można było zauważyć na niektórych plantacjach niewielkie porażenie zbóż mączniakiem. Nie zauważono porażenia plantacji szkodnikami. 

Rzepak

 
Większość plantacji zasianych w terminie agrotechnicznym w połowie stycznia znajdowało się w fazie rozety liściowej 8-12 liści. Plantacje rzepaku były więc w optymalnej fazie rozwoju do przezimowania, tylko niewielka część była zbyt wybujała. Zbyt wysokie temperatury dzienne niosły niebezpieczeństwo ruszenia wcześniejszej wegetacji. Pojawiają się pojedyncze ogniska kiły kapusty, występują porażone i suche liście w niewielkim nasileniu. Zauważono niewielkie ogniska chowacza galasówka, sporadycznie obserwuje się ślady żerowania miniarki. Oceniając ogólny stopień porażenia plantacji przez szkodniki jest on nieduży, nie ma znaczenia gospodarczego.


Tagi:
źródło: