| Autor: redakcja1

Tegoroczne zbiory zbóż są mniejsze

Według prognoz, tegoroczny wolumen zbiorów będzie niższy w stosunku do zeszłego roku o blisko 1,7 procenta i wyniesie niemal 26,8 mln ton zbóż.

Tegoroczne zbiory zbóż są mniejsze
Z danych GUS wynika, że plony podstawowych gatunków zbóż wraz z ich mieszankami wyniosą prawie 24,3 mln ton, a zatem jest to 3,3 procentowy spadek w odniesieniu roku poprzedniego. Z kolei w zestawieniu ze średnią zebraną z lat 2001-2005 to obniżka o 2,2 procenta.
W przypadku kontyngentu rzepaku oraz rzepiku jego wielkość określa się w granicach 1,9 mln ton, co daje niemal 16,5 procentową zniżkę w porównaniu z roku ubiegłego, chociaż to i tak o 58 procent więcej niż średnia z omawianych 5 lat.
Jeśli chodzi o ziemniaki, to tutaj jest widoczny wzrost i to o 10,8 procenta, czyli do poziomu 9,4 mln ton. Niestety jest to 35,9 procentowy spadek w stosunku do przeciętnych zbiorów z analizowanego pięciolecia.
Biorąc pod uwagę areał upraw zbóż podstawowych oraz ich mieszanek będzie na poziomie 7,4 mln hektarów, gdzie pszenica zajmie 2,3 mln hektarów, pszenżyto – 1,3 mln hektarów, żyto – 1,1 mln hektarów, jęczmień – około 1 mln hektarów, owies – 0,5 mln hektarów i mieszanki zbożowe blisko 1,2 mln hektarów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!