Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Tegoroczne zbiory zbóż są mniejsze

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według prognoz, tegoroczny wolumen zbiorów będzie niższy w stosunku do zeszłego roku o...

Według prognoz, tegoroczny wolumen zbiorów będzie niższy w stosunku do zeszłego roku o blisko 1,7 procenta i wyniesie niemal 26,8 mln ton zbóż.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z danych GUS wynika, że plony podstawowych gatunków zbóż wraz z ich mieszankami wyniosą prawie 24,3 mln ton, a zatem jest to 3,3 procentowy spadek w odniesieniu roku poprzedniego. Z kolei w zestawieniu ze średnią zebraną z lat 2001-2005 to obniżka o 2,2 procenta.
W przypadku kontyngentu rzepaku oraz rzepiku jego wielkość określa się w granicach 1,9 mln ton, co daje niemal 16,5 procentową zniżkę w porównaniu z roku ubiegłego, chociaż to i tak o 58 procent więcej niż średnia z omawianych 5 lat.
Jeśli chodzi o ziemniaki, to tutaj jest widoczny wzrost i to o 10,8 procenta, czyli do poziomu 9,4 mln ton. Niestety jest to 35,9 procentowy spadek w stosunku do przeciętnych zbiorów z analizowanego pięciolecia.
Biorąc pod uwagę areał upraw zbóż podstawowych oraz ich mieszanek będzie na poziomie 7,4 mln hektarów, gdzie pszenica zajmie 2,3 mln hektarów, pszenżyto – 1,3 mln hektarów, żyto – 1,1 mln hektarów, jęczmień – około 1 mln hektarów, owies – 0,5 mln hektarów i mieszanki zbożowe blisko 1,2 mln hektarów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Naturalna czy sztuczna?
 • Naturalna czy sztuczna?

  Jak co roku każdy ma w tej kwestii inne zdanie. Jedno jest pewne i niezmienne - tradycją w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest dekorowanie domów choinkami. Pytanie tylko – jakie drzewko wybrać.
 • Prognoza cen skupu drobiu do marca 2018 r.
 • Prognoza cen skupu drobiu do marca 2018 r.

  Ceny skupu kurcząt brojlerów w Polsce w okresie dziesięciu miesięcy 2017 r. utrzymywały się na niskim poziomie.
 • Karp na Wigilijnym stole
 • Karp na Wigilijnym stole

  Jesteśmy w okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Już niedługo usiądziemy z bliskimi przy Wigilijnym stole, na którym zgodnie ze zwyczajem pojawi się dużo różnorodnych potraw,...
 • Postęp w uprawie pszenicy
 • Postęp w uprawie pszenicy

  W naszym regionie pszenica jest gatunkiem o podstawowym znaczeniu w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W Polsce areał jej uprawy stanowi 25% powierzchni przeznaczanej pod zasiewy zbóż i...
 • Na globalnym rynku rzepaku nastąpi wzrost zbiorów
 • Na globalnym rynku rzepaku nastąpi wzrost zbiorów

  Ze wstępnych prognoz opublikowanych przez Oil World, Strategie Grains i USDA wynika, że po trzech latach zniżek, w 2017 r. nastąpi zwyżka zbiorów rzepaku w UE-28, ale nie będzie on bardzo...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl