Uprawy rzepaku zagrożone suszą rolniczą

W dwunastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2016 roku, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach stwierdził zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.

Uprawy rzepaku zagrożone suszą rolniczą

W sierpniu temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski była wyższa od średniej wieloletniej o ok. 1°C, wynosiła od 17°C do 19°C. Niższe wartości od 15°C do 17°C odnotowano na Pojezierzu Pomorskim, Wysoczyźnie Białostockiej w okolicach Suwałk oraz w Górach Świętokrzyskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Najniższe wartości poniżej 15°C odnotowano w Sudetach oraz w Karpatach.

W pierwszej dekadzie września najniższą temperaturę poniżej 16,5°C zanotowano w Tatrach, Bieszczadach oraz we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego i północnej części Wysoczyzny Białostockiej. Najwyższą temperaturę zanotowano na Nizinie Śląskiej oraz w zachodniej części Płaskowyżu Głubczyckiego. Temperaturę od 16,5°C do 18,0°C zanotowano w Sudetach i Beskidach oraz na Pojezierzach Pomorskim i Mazurskim. Temperaturę od 18°C do 19,5°C zanotowano na pozostałym obszarze kraju.

W drugiej dekadzie września najniższą temperaturę poniżej 15°C zanotowano na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Północnopodlaskiej, we wschodniej części Niziny Mazowieckiej oraz w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach. Najwyższą temperaturę zanotowano na Nizinie Śląskiej, Południowowielkopolskiej w środkowej i zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, w zachodniej części Wału Trzebnickiego oraz na Pojezierzu Myśliborskim. Temperaturę od 15°C do 18°C zanotowano na pozostałym obszarze kraju.

W sierpniu na przeważającym obszarze Polski opady wynosiły poniżej 60 mm. Opady od 60 mm do 120 mm notowano na Pojezierzu Mazurskim oraz na południu kraju. Natomiast na Pojezierzu Pomorskim notowano opady od 60 mm do 160 mm. Opady najniższe względem wielolecia notowano na Nizinie Śląskiej i Wielkopolskiej (60% normy wieloletniej). Najwyższe opady powyżej 160% normy wieloletniej odnotowano na Pobrzeżu Koszalińskim.

W pierwszej dekadzie września najniższe opady poniżej 5 mm wystąpiły na południu Pojezierza Mazurskiego, w północnej części Niziny Mazowieckiej, we wschodniej i środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Płaskowyżu Głubczyckiego i we wschodniej części Wału Trzebnickiego. Najwyższe opady powyżej 60 mm zanotowano w Tatrach Zachodnich. Na pozostałym obszarze kraju zanotowano opady od 5 do 60 mm

W drugiej dekadzie września w pasie Pojezierzy: Pomorskiego, Wielkopolskiego, Mazurskiego, Nizinie Mazowieckiej oraz na Wyżynie Lubelskiej zanotowano opady poniżej 5 mm. Najwyższe opady były notowane lokalnie na Podkarpaciu oraz w Sudetach (powyżej 40 mm). Opady od 10 do 40 mm zanotowano na Wyżynach Śląskiej i Małopolskiej na Nizinie i Śląskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej.



Tagi:
źródło: