| Autor: redakcja1

Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2020 r.

Wstępnie ocenia się, że w 2020 roku areał zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest wyższy od ubiegłorocznej, tj. po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych i wynosi 7,3 mln ha, a więc to zwyżka o 2,2%.

Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2020 r.
Jak wynika ze wstępnych szacunków szacuje się zwiększenie obszaru uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o 8,6%. Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były relatywnie nieznaczne i wynosiły: jęczmienia ozimego i mieszanek zbożowych po 0,2%, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz żyta po 0,1%.
 
Występujące opady deszczu w lutym polepszyły uwilgotnienie gleby, dość wysokie temperatury w nocy, powyżej zera i w dzień nawet do +15 st. C spowodowały szybki wschód roślin w kolejne etapy wegetacji. Pewne przyhamowanie wegetacji nastąpiło w III dekadzie marca, gdy obniżki temperatury w nocy dochodziły nawet do -7 st. C i dodatkowo wiały silne zimne wiatry z północnego-wschodu. Wiosenne przymrozki nieco osłabiły jęczmień ozimy oraz niesprzyjająco wpłynęły na stan plantacji rzepaku i rzepiku.
 
W kwietniu warunki agroklimatyczne były zróżnicowane zwłaszcza pod kątem temperatur i wiatrów. W nocy temperatury wahały się od -5 st. C do +10 st. C, a w dzień od +6 st. C do 21 st. C. W pierwszej połowie kwietnia wystąpił dość spory wzrost temperatury, który przyczynił się do gwałtownego przyspieszenia siewów roślin jarych, ich wschodów oraz wegetacji ozimin, jednak spadki temperatury w nocy dochodzące do -8 st. C hamowały wschody zbóż jarych oraz wegetację zbóż ozimych, rzepaku, jak i roślinności na trwałych użytkach zielonych.
 
Występujące jednakże niedobory wilgoci w glebie niekorzystnie wpływały na pobieranie składników pokarmowych przez rośliny, a wysiane w tym czasie nawozy nie wzbogacały kompleksu sorpcyjnego gleb i tym samym nie były dostępne dla roślin. Pod koniec I dekady kwietnia rozpoczęło się kwitnienie drzew i krzewów owocowych oraz roślin na plantacjach jagodowych. Lokalnie występujące w tym czasie obniżki temperatury niesprzyjająco wpłynęły na zapylanie i zawiązywanie owoców.
 
Pogłębiająca się susza oraz przymrozki zmniejszały również skuteczność wiosennego zwalczania chwastów na plantacjach ozimin. Zimne noce utrzymywały się niemal przez całą II dekadę kwietnia, ponadto wiały silne wiatry północo-wschodnie, które dodatkowo jeszcze osuszały glebę przy słonecznej pogodzie. W pierwszych dniach maja nastąpiła zmiana cyrkulacji powietrza na zachodnią, a nieznaczne opady deszczu poprawiły przejściowo stan uwilgotnienia gleby.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!