Unijny rynek drobiu
Na rynku Unii Europejskiej w całym 2023 r., po dwóch latach spadków, prognozowany jest spora zwyżka produkcji drobiarskiej.
Na rynku Unii Europejskiej w całym 2023 r., po dwóch latach spadków, prognozowany jest spora zwyżka produkcji drobiarskiej.
W ostatnich latach zwiększa się popularność konsumpcji mięsa z kaczek, a Polska była trzecim po Francji i Węgrzech jego producentem w Unii Europejskiej z 16% udziałem w unijnej produkcji.
Polska od 2014 r. jest największym w Unii Europejskiej producentem drobiu. W strukturze krajowej produkcji oraz w eksporcie dominuje drób kurzy i indyczy, ale coraz większe znaczenie ma również produkcja kaczek. W 2021 r. nasz kraj był trzecim, po Francji i Węgrzech, producentem kaczek.
Już niedługo, bo 7 maja, wchodzą w życie nowe wymagania bioasekuracji drobiu, określone w rozporządzeniu MRiRW z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Zbliża się Wielkanoc. Warto zapoznać się z informacją o krajowym rynku jaj konsumpcyjnych. Ich produkcja w 2020 r. wyniosła 10 mld sztuk. Plasuje to Polskę na trzeciej pozycji w Unii Europejskiej.
Zgodnie z prognozą USDA globalna produkcja mięsa kurzego w roku 2021 będzie tylko o 0,2% większa niż rok wcześniej i osiągnie 101 mln ton.
KOWR rozpoczął dystrybucję „Deklaracji strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków” skierowanej do producentów drobiu.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 34 i 35 w 2024 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 29 października 2024 r. wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ogniska HPAI w gospodarstwie utrzymującym drób w woj. wielkopolskim.
Jak wskazuje analiza danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach od 13 do 20 października bieżącego roku, w przedsiębiorstwach prowadzących skup jaj spożywczych w Polsce odnotowano spadek większości cen jaj.
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przy Rządzie Republiki Kirgiskiej, z uwagi na wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków, wprowadzono zakaz importu z Polski do Kirgistanu towarów z województwa dolnośląskiego.
Z danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, iż w dniach od 13 do 20 października tego roku, w przedsiębiorstwach prowadzących skup drobiu w Polsce zaobserwowano wzrost cen drobiu.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 30 w 2024 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 19 października 2024 r. wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach.