Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wspólna konferencja prasowa ministra Sawickiego i Piechocińskiego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 20 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki odbyła się wspólna konferencja prasowa...

W dniu 20 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rekompensaty dla producentów warzyw i owoców

Szef resortu rolnictwa przedstawił prowadzone ostatnio działania związane z łagodzeniem skutków rosyjskiego embarga na owoce i warzywa.

– Wczoraj odbyłem kolejną rozmowę z unijnym komisarzem, tym razem ds. handlu Karelem de Guchtem, który poinformował mnie, że zaproponowane przez Komisję Europejską 125 mln na rekompensaty, to kwota wstępna, która nie narusza puli 400 mln euro z rezerwy budżetowej na regulacje rynków i jeżeli po dwóch miesiącach zajdzie taka potrzeba, to te środki zostaną uruchomione – powiedział minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że na jego wniosek skierowany do ministra rolnictwa, żywności i leśnictwa Włoch – Maurizio Martina, który obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej, 5 września br. odbędzie się Nadzwyczajna Rada Ministrów Rolnictwa UE – AGRIFISH.

– Będzie ona w całości poświęcona tylko jednemu tematowi – rosyjskiemu embargu i działaniom z tym związanym – dodał minister Sawicki.

Z licznych działań prowadzonych przez szefa resortu rolnictwa, minister zwrócił uwagę na szereg spotkań z ambasadorami krajów, do których mogą ewentualnie docierać polskie produkty rolno-spożywcze.

Minister podkreślił znaczenie przeprowadzonych przez niego 14 sierpnia br. rozmów podczas wizyty na Białorusi.

– Jeszcze w tym miesiącu zostanie zorganizowana misja gospodarcza przedstawicieli polskiego sektora owocowo-warzywnego do Białorusi, której celem będzie rozpoznanie możliwości wspólnych, polsko-białoruskich inwestycji oraz wymiany towarowej – powiedział minister Sawicki – dodając jednocześnie, że – tam już działają inni i nie ma żadnych przeszkód, aby powstały np. polsko-białoruskie chłodnie, czy zakłady przetwórcze.

Minister zwrócił również uwagę, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania preferują przekazywanie warzyw i owoców na cele charytatywne.

– Takie przekazywanie będzie odbywało się po wyższych stawkach rekompensat i w całości za środki unijne. Dlatego też jutro spotykam się z przedstawicielami organizacji charytatywnych, aby omówić to zagadnienie – poinformował szef resortu rolnictwa, apelując jednocześnie za pośrednictwem mediów do rolników, aby wysokojakościowe produkty zdejmowali z rynku właśnie w ten sposób.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl