| Autor: mikolaj

Wspólna konferencja prasowa ministra Sawickiego i Piechocińskiego

W dniu 20 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego.

Wspólna konferencja prasowa ministra Sawickiego i Piechocińskiego

Rekompensaty dla producentów warzyw i owoców

Szef resortu rolnictwa przedstawił prowadzone ostatnio działania związane z łagodzeniem skutków rosyjskiego embarga na owoce i warzywa.

– Wczoraj odbyłem kolejną rozmowę z unijnym komisarzem, tym razem ds. handlu Karelem de Guchtem, który poinformował mnie, że zaproponowane przez Komisję Europejską 125 mln na rekompensaty, to kwota wstępna, która nie narusza puli 400 mln euro z rezerwy budżetowej na regulacje rynków i jeżeli po dwóch miesiącach zajdzie taka potrzeba, to te środki zostaną uruchomione – powiedział minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że na jego wniosek skierowany do ministra rolnictwa, żywności i leśnictwa Włoch – Maurizio Martina, który obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej, 5 września br. odbędzie się Nadzwyczajna Rada Ministrów Rolnictwa UE – AGRIFISH.

– Będzie ona w całości poświęcona tylko jednemu tematowi – rosyjskiemu embargu i działaniom z tym związanym – dodał minister Sawicki.

Z licznych działań prowadzonych przez szefa resortu rolnictwa, minister zwrócił uwagę na szereg spotkań z ambasadorami krajów, do których mogą ewentualnie docierać polskie produkty rolno-spożywcze.

Minister podkreślił znaczenie przeprowadzonych przez niego 14 sierpnia br. rozmów podczas wizyty na Białorusi.

– Jeszcze w tym miesiącu zostanie zorganizowana misja gospodarcza przedstawicieli polskiego sektora owocowo-warzywnego do Białorusi, której celem będzie rozpoznanie możliwości wspólnych, polsko-białoruskich inwestycji oraz wymiany towarowej – powiedział minister Sawicki – dodając jednocześnie, że – tam już działają inni i nie ma żadnych przeszkód, aby powstały np. polsko-białoruskie chłodnie, czy zakłady przetwórcze.

Minister zwrócił również uwagę, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania preferują przekazywanie warzyw i owoców na cele charytatywne.

– Takie przekazywanie będzie odbywało się po wyższych stawkach rekompensat i w całości za środki unijne. Dlatego też jutro spotykam się z przedstawicielami organizacji charytatywnych, aby omówić to zagadnienie – poinformował szef resortu rolnictwa, apelując jednocześnie za pośrednictwem mediów do rolników, aby wysokojakościowe produkty zdejmowali z rynku właśnie w ten sposób.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!