| Autor: redakcja1

CBoT: Kukurydza i pszenica zamknęły sesję na niewielkich minusach. Te same kontrakty zyskały na Matif (25.07.2014)

Rzepak potaniał wczoraj 2,5 euro po silnym wybiciu w górę w czasie dwóch wcześniejszych sesji.

CBoT: Kukurydza i pszenica zamknęły sesję na niewielkich minusach. Te same kontrakty zyskały na Matif (25.07.2014)
Deszcze w okresie żniw rodzą obawy o jakość nasion rzepaku, z drugiej strony nadal aktualna jest prognoza rekordowych zbiorów w UE oraz najwyższych w historii zbiorów soi w USA. Tym, czasem soja i canola zamknęły dzień lekkim wzrostem. Wsparciem dla soi były tygodniowe dane eksportowe. Eksport soi w ostatnim tygodniu blisko dwukrotnie przewyższył oczekiwania rynku i pokazał, że aktualne ceny są atrakcyjne dla odbiorców chińskich, którzy nabyli 1,3 mln ton z 2,45 mln t nowych upraw.
 
Czwartkowe amerykańskie tygodniowe dane eksportowe były bardzo dobre dla nowych upraw kukurydzy i rozczarowujące dla starych jednak największy wpływ na notowania ma pogoda. Ta zapowiada się nadal korzystnie w najbliższych tygodnia (temperatury poniżej normy sprzyjają w okresie zapylania). Kolejne ośrodki analityczne podnoszą prognozy wydajności dla amerykańskiej kukurydzy (znacznie powyżej lipcowej prognozy USDA). Wrześniowa seria kukurydzy zaliczyła wczoraj w ciągu dnia kolejne 4-letnie minimum.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Wczorajsze dane na temat eksportu pszenicy z USA były na poziomie oczekiwań rynkowych i miały obojętny wpływ na rynek. Za to spadkowo na pszenicę działały oficjalne prognozy rekordowej wydajności (plon z ha) dla pszenicy jarej.

Unijne kontrakty na zboża zyskały w czwartek na wartości 1-1,5 eur/t i była to trzecia sesja wzrostowa dla pszenicy z rzędu, podczas gdy pierwsza dla unijnej kukurydzy. Opady, jakie przeszły przez Europę (zapowiadane są kolejne), począwszy od Francji poprzez Niemcy do Polski, negatywnie wpływają na jakość pszenicy. Przekłada się to na wyższe wyceny ziarna konsumpcyjnego w stosunku do pszenicy paszowej i kukurydzy.

Pomimo zawirowań na wschodniej Ukrainie, transporty pszenicy z regionu Morza Czarnego płyną bez zakłóceń. Pojawiają się nawet opinie, że przedsiębiorcy rosyjscy będą chcieli wyeksportować maksymalnie dużo zboża w krótkim czasie z obawy o ewentualne sankcje.

Notowania zbóż - zobacz więcej

Zamknięcie notowań - 24.07.2014 (czwartek):

 
Matif - pszenica (listopad-14): 181,0 euro/t / +1,5 euro/t (+0,8%);
Matif - kukurydza (sierpień-14): 158,75 euro/t / +1,0 euro/t (+0,6%);
Matif – rzepak (sierpień-14): 319,25 euro/t / -2,5 euro/t (-0,8%);

CBoT – pszenica (wrzesień-14): 194,3 usd/t / -0,7 usd/t (-0,4%);
CBoT – kukurydza (wrzesień-14): 142,3 usd/t / -0,4 usd/t (-0,3%);;

CBoT – soja (sierpień-14): 443,9 usd/t / +2,4 usd/t (+0,5%);
Winnipeg – canola (listopad-14): 440,7 cad/t / +2,7 cad/t (+0,6%).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!