| Autor: redakcja1

Prace polowe w październiku

Październik jest czasem odlotu większości ptaków, pola pustoszeją, przyroda powoli cichnie i przygotowuje się do zimowego snu.

Prace polowe w październiku
Prace w polu
 
W związku z obowiązkiem zazielenienia do 1 października danego roku rolnicy muszą utrzymania na gruncie międzyplonów ścierniskowych. Od następnego dnia można więc przygotowywać pole np. pod siew pszenicy ozimej.

W październiku kończy się siew zbóż, przy opóźnionym terminie siew poprzez zwiększenie ilość wysiewu o 10 do 15%. Gdy zboża osiągną 3-4 listki, można przystąpić do jesiennego zwalczania miotły zbożowej. Przygotowuje się piwnice i miejsca na kopce do przechowywania ziemniaków. Zbiera kukurydzę na kiszonkę, przy czym należy ją dokładnie rozdrobnić i odpowiednio zakisić. Zbiera się buraki w terminie uzgodnionym z cukrownią, a dokładnie ścięte i bez zanieczyszczeń liście przeznacza się na kiszonkę lub przyoruje. Wykonuje się orki zimowe oraz jesienne nawożenie nawozami mineralnymi.

Pozyskane nasiona roślin strączkowych stosuje się w żywieniu zwierząt. Z uwagi na zawartość białka mogą z powodzeniem zastąpić sprowadzaną soję w żywieniu. Ze wszystkich grochów najlepszy skład aminokwasowy posiada żółtozielony groch Ametyst. Nasiona roślin strączkowych z powodu toksyn i substancji antyżywieniowych muszą być podawane w ograniczonych ilościach z wykluczeniem prosiąt i wysokoprośnych macior. W związku z tym, rośliny strączkowe mogą stanowić 10% w dawce pokarmowej. Zmiażdżone nasiona łubinu białego w żywieniu krów mlecznych poprawiają wydajność i zwiększają ilość tłuszczu w mleku.
 
Prace w sadzie i ogrodzie
 
To również miesiąc intensywnych prac w sadzie i ogrodzie. Tym bardziej, że należy zebrać plony oraz zabezpieczyć rośliny przed nadciągającą zimą.

W drugiej połowie miesiąca sadzi się drzewa i krzewy owocowe z tzw. gołym korzeniem. Drzewka powinny być dobrej jakości, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, nieprzesuszone i nieprzemarznięte. Sadzi się róże, a jeszcze do połowy miesiąca przesadza rośliny iglaste.

Przygotowane dołki muszą być na tyle szerokie by korzenie swobodnie się rozkładały, a także trochę głębsze niż w szkółce. Po posadzeniu ziemię się udeptuje i obficie podlewa. Niemniej jednak jeśli gleba nie była wcześniej właściwie przygotowana to powinno się zrobić głębsze dołki nasypać kompostu lub żyznej ziemi, przemieszać, a potem sadzić drzewka.

Gęstość sadzenia jest uzależniona od odmiany, podkładki, warunków glebowych i sposobu prowadzenia, chociaż najgęściej sadzi się drzewka na podkładkach karłowych.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: