Odpowiedź MRiRW na pismo KRIR ws. niskich cen pszenicy i rzepaku

W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR z dnia 26 lipca br. w sprawie niskich cen pszenicy i rzepaku resort rolnictwa poinformował, że analizując sytuację na rynku krajowym należy mieć na względzie, że krajowy rynek produktów rolnych w tym zbóż i rzepaku jest powiązany z rynkiem wspólnotowym oraz światowym. Niekorzystne warunki agrometeorologiczne, które wystąpiły w 2012r. w krajach głównych eksporterów zbóż i roślin oleistych przyczyniły się do kształtowania sytuacji popytowo - podażowej oraz poziomu cen na rynkach rolnych. Rekordowo wysoki poziom cen zbóż i roślin oleistych w ubiegłym sezonie był zachętą do zwiększania areału światowych upraw przewidzianych do zbiorów w 2013 roku

Odpowiedź MRiRW na pismo KRIR ws. niskich cen pszenicy i rzepaku
ELEWARR Sp. z o.o. jest stabilnym partnerem zarówno dla producentów rolnych jak i dużych firm produkcyjnych i handlowych. Spółka zachowuje wiarygodność finansową, spełnienia niezbędne wymogi warunkujące uczestnictwo w przechowywaniu rezerw państwowych i zapasów interwencyjnych zbóż. Każdego roku swojej działalności Spółka jest przygotowana do żniw, posiada zabezpieczone środki zapewniające ciągłość akcji skupowej, które pokrywają wszystkie dostawy zbóż i rzepaku od kontrahentów, oraz zapewnia szybkie terminy zapłaty za dostarczony towar.

ELEWARR Sp. z o.o. dla realizacji swoich zadań statutowych posiada odpowiednie środki finansowe oraz magazyny pozwalające łącznie składować 644 tys. ton różnych towarów rolnych.

Czytaj wzwiad z Leszkiem Kotapskim, Dyrektorem firmy Elewarr

Odnosząc się do cen, poniżej przedstawiam ceny skupu oferowane przez Spółkę Elewarr ze zbiorów 2013 r.

Od 9 lipca br. Spółka skupiła łącznie 52 901 ton w tym 24 375 ton z1362 i 28 526 ton rzepaku. Średnie ceny oferowane w skupie za tonę rzepaku wahały się w granicach 1200-1270 zł/t. W odniesieniu do zbóż w zależności od rodzaju zboża ceny wahały się od 660 zł/t za pszenicę konsumpcyjną, jęczmień konsumpcyjny 605 zł/t, żyto konsumpcyjne 390 zł/t. Ponadto przyjęto na usługowe składowanie 10 927 ton zbóż i 50 778 ton rzepaku (ogółem 114 606 ton).

W związku z informacjami napływającymi do resortu, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o sprawdzenie możliwości wystąpienia zmowy cenowej przedsiębiorców prowadzących skup zbóż i rzepaku oraz podjęcie stosownych działań.

Czytaj także: Sytuacja na rynku zbóż i rzepaku – konferencja prasowa ministra Stanisława Kalemby

Wszystkie wynikające ze Wspólnej Polityki Rolnej mechanizmy rynkowe są uruchamiane przez Komisję Europejską na mocy przepisów wspólnotowych, zatem poszczególne państwa, w tym Polska, nie mają możliwości samodzielnego wprowadzania wsparcia. Ponadto na rynku rzepaku nie mają zastosowania instrumenty WPR takie jak cena interwencyjna, refundacje eksportowe, kontyngenty. Stawka celna na przywóz nasion rzepaku wynosi 0. Handel rzepakiem odbywa się bez preferencji w ramach wolnego handlu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że szczegółowo analizuje wszystkie sygnały dotyczące ewentualnych problemów występujących w skupie płodów rolnych i na bieżąco analizuje sytuację na rynkach rolnych oraz konsekwentnie podejmowało i podejmuje działania, mające na celu odpowiednio szybkie niwelowanie niekorzystnych zjawisk na nich występujących.


Tagi:
źródło: