| Autor: redakcja1

Warunki agrometeorologiczne i jesienna ocena stanu upraw ozimych w 2016 roku

Ciepła i na ogół bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, niekorzystnie natomiast wpłynęła na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby.

Warunki agrometeorologiczne i jesienna ocena stanu upraw ozimych w 2016 roku
Stan zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2017 r. przed wejściem w stan zimowego spoczynku był nieco lepszy od ubiegłorocznego.
 
Najwyżej oceniono stan plantacji jęczmienia ozimego na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, natomiast najniżej oceniono stan plantacji pszenicy ozimej i mieszanek zbożowych na 3,5 stopnia.
 
W przekroju terytorialnym stan plantacji zbóż ozimych był bardzo zróżnicowany. Oceny stanu poszczególnych zbóż ozimych wahały się:
  • dla pszenicy od 3,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwie opolskim do 3,9 stopnia w województwach: lubelskim i świętokrzyskim,
  • dla żyta od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie wielkopolskim do 4,0 w województwach: lubelskim, opolskim i podlaskim,
  • dla jęczmienia od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie mazowieckim do 4,0 w województwach: lubelskim, opolskim, podlaskim, pomorskim i śląskim,
  • dla pszenżyta od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: kujawsko-pomorskim, podkarpackim i wielkopolskim do 4,0 w województwach: lubelskim, opolskim i podlaskim,
  • dla mieszanek zbożowych od 3,3 stopnia kwalifikacyjnego w województwach podkarpackim i wielkopolskim do 3,9 w województwie lubelskim.
Plantacje rzepaku i rzepiku ozimego średnio w kraju oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Oceny plantacji wahały się od 3,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwie opolskim do 4,1 w województwach: małopolskim i śląskim.
 
W optymalnych terminach agrotechnicznych zasiano 70% powierzchni pszenicy ozimej wobec 62% w 2015 r., 73% żyta względem 69%, 79% jęczmienia ozimego w porównaniu do 69%, 77% pszenżyta ozimego w odniesieniu do 69%, 76% ozimych mieszanek zbożowych w stosunku do 67% i 78% obszaru rzepaku i rzepiku ozimego wobec 62% rok temu.
 
W wielu rejonach kraju po obfitych opadach na polach w obniżeniach terenu pojawiły się zastoiska wody, niekorzystnie wpływające na zimujące rośliny.


Tagi:
źródło: