Zazielenienie. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Stosowanie przez rolników instrumentów wymaganych do otrzymania płatności za zazielenianie zrodziło wiele pytań i wątpliwości zarówno wśród rolników jak i władz krajowych. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami Komisji Europejskiej na najważniejsze pytania.

Zazielenienie. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Uprawy trwałe w kontekście dywersyfikacji upraw i obszarów proekologicznych

Czy uprawy roślin niedrzewiastych, takich jak karczochy, szparagi, rabarbar i miskant można uznać za uprawy trwałe?


Odpowiedź: dn. 13 listopada 2014 r. Komisja potwierdziła, że rośliny takie jak karczochy, szparagi, rabarbar i miskant stanowią uprawy trwałe pod warunkiem, że są to uprawy niepodlegające płodozmianowi, które zajmują grunty przez okres pięciu lat lub dłużej i dają powtarzające się zbiory.

Czy w ramach odstępstw od stosowania instrumentu dywersyfikacji można uznać kukurydzę za zielną roślinę pastewną?

Odpowiedź: zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1307/2013 „trawy lub inne zielne rośliny pastewne” oznaczają wszystkie rośliny zielne, rosnące tradycyjnie na naturalnych pastwiskach lub zazwyczaj zawarte w mieszankach nasion przeznaczonych do zasiewania pastwisk lub łąk w państwie członkowskim, niezależnie od tego czy są wykorzystywane do wypasania zwierząt. W związku z tym nie można uznać kukurydzy za zielną roślinę pastewną.

Jakie odstępstwa obejmują hodowców uprawiających trawy i/lub rośliny pastewne?

Odpowiedź: dywersyfikacja upraw nie ma zastosowania do gospodarstw rolnych, w których więcej niż 75% gruntów ornych jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych pastewnych roślin zielnych, jest ugorowane lub jest połączeniem tych zastosowań, pod warunkiem że grunty orne nieobjęte tymi zastosowaniami nie przekraczają 30 hektarów. Ponadto, jeśli trawy lub inne rośliny pastewne zajmują ponad 75% gruntów ornych, obszary odłogowane można uznać za główną uprawę. W ten sposób, na nieobjętych gruntach ornych trzeba prowadzić co najmniej dwie uprawy (a nie trzy), a uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% tej powierzchni. W ten sposób odsetek przeznaczony na trzecią uprawę wyniesie najwyżej 6-7%, w zależności od sytuacji gospodarstwa.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: