Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

MRiRW ws. klimatycznego bilansu wodnego

Prezentujemy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na sugestie i wnioski Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące zmian w funkcjonowaniu klimatycznego bilansu wodnego.

MRiRW ws. klimatycznego bilansu wodnego
Działania IUNG-PIB ukierunkowane są na systematyczne zwiększanie liczby stacji meteorologicznych, które są podstawą do określenia zasięgu suszy i starania Instytutu prowadzone są w tym kierunku od wielu lat. Starania te najlepiej odzwierciedlają dane przedstawione w tabeli. W 2007 roku, tj. w pierwszym roku prowadzenia SMSR dysponowano danymi meteorologicznymi pochodzącymi z 227 stacji. Obecnie wykorzystywane są dane pochodzące z 354 stacji, a zatem w ciągu ostatnich dziewięciu lat (2007-2015) baza danych meteorologicznych, na których oparty jest System, została wzbogacona o 127 stacji (o 56%). W ostatnich latach Instytut z pozyskanych środków, m.in. w ramach prowadzenia SMSR, zakupił 47 nowych stacji.
 
Zatem sytuacja pod względem liczby stacji i posterunków ulega w ostatnim czasie niewątpliwie radykalnej poprawie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości sieć tych stacji będzie stale ulegała zwiększeniu i sytuacja pod względem zagęszczenia stacji będzie co raz lepsza, a więc tym samym polepszy się również dokładność wyników monitoringu suszy rolniczej.
 
Zwiększenie liczby stacji meteorologicznych w ciągu jednego roku a2 o 93 stacje, tj. o 26,27% było możliwe, gdyż IMiGW-PIB wprowadził do użytku sieć stacji pracujących w systemie telemetrycznym. Poczynione zostały przez IUNiG-PIB odpowiednie kroki w celu zwiększenia danych meteorologicznych pochodzących z nowych stacji IMGW-PIB. Dokonana została analiza rozmieszczenia nowych stacji oraz wybrano te miejscowości, z których dane będą pozyskiwane. Kierowano się zasadą, że wybór stacji z proponowanych lokalizacji był uzależniony od jej usytuowania. Wybierano miejscowości, które znajdują się na terenach o najniższym zagęszczeniu pod względem liczby stacji meteorologicznych. Dane meteorologiczne będą pochodziły z nowych stacji: synoptycznych, klimatycznych oraz opadowych.
 
Nie wykluczone jest również, że po stosownych uzgodnieniach liczba stacji z danymi w systemie monitoringu suszy rolniczej może jeszcze wzrosnąć, albowiem istnieje perspektywa pozyskania danych z kolejnych instytucji, które zakupiły stacje meteorologiczne i prawdopodobnie również użyczą swoich danych na rzecz systemu. Trwają również uzgodnienia dotyczące pozyskania danych meteorologicznych z ośrodków doradztwa rolniczego, które już zakupiły lub zakupią w najbliższej przyszłości stacje meteorologiczne i prawdopodobnie również użyczą danych na rzecz monitoringu suszy rolniczej.
 
Przedstawiając powyższe resort poinformował, że zakup oraz instalacja jednej profesjonalnej automatycznej stacji meteorologicznej to wydatek ok. 50 000 zł. Natomiast po zainstalowaniu stacji ponoszone są również wysokie koszty bieżącej ich eksploatacji.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: