Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja11

O ochronie zwierząt na naradzie wojewodów

Przedstawiciele NIK wzięli udział w debacie poświęconej ochronie zwierząt, która była częścią ostatniego konwentu wojewodów. Podczas narady rozmawiano m.in. na temat zmian w ustawie o ochronie zwierząt, nad wprowadzeniem których trwa dyskusja w Sejmie. Poruszono także kwestię sformułowanego przez NIK wniosku de lege ferenda dotyczącego możliwości całkowitego lub częściowego finansowania przez gminy kastracji bądź sterylizacji zwierząt domowych posiadających właścicieli.

O ochronie zwierząt na naradzie wojewodów

Dyrektor Zbigniew Wrona zaprezentował stanowisko Prezesa NIK, zgodnie z którym przeznaczanie środków na sterylizację psów i kotów, które mają swoich właścicieli, jest dopuszczalne już w obecnym stanie prawnym. Wedle tego stanowiska gminy mogą w tym zakresie podejmować stosowne uchwały. Dotychczasowa praktyka poszczególnych gmin w tym obszarze jest jednak niejednolita. Tylko niektóre samorządy zachęcają właścicieli do sterylizacji zwierząt, dofinansowując takie zabiegi. Inne wskazują, że gminy mogą finansować kastrację bądź sterylizację, ale tylko i wyłącznie w odniesieniu do zwierząt bezdomnych, umieszczonych w schroniskach. Dyrektor Wrona zaznaczył także, iż wobec występujących w tym zakresie różnych praktyk, Prezes NIK zgłosił wniosek o zmianę przepisów (wniosek de lege ferenda dotyczący dofinansowania sterylizacji zwierząt domowych posiadających właścicieli), którego realizacja w formie ustawy usunęłaby wszelkie wątpliwości. W Sejmie rozpoczęła się już dyskusja nad wprowadzeniem zmiany w ustawie o ochronie zwierząt w kierunku postulowanym przez NIK, aby gminy mogły współfinansować zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt, które nie są bezdomne.
 

Zarówno minister Mariusz Błaszczak, jak i zebrani na naradzie wojewodowie, z przychylnością odnieśli się do potrzeby realizacji wniosku de lege ferenda oraz do idei zorganizowania wspólnie z ekspertami Rady ds. Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt konferencji poświęconych problematyce ochrony zwierząt w poszczególnych województwach.
 

W ocenie NIK, dofinansowywanie przez gminy dobrowolnej sterylizacji zwierząt posiadających właścicieli może być istotnym elementem zapobiegania bezdomności zwierząt. Działanie takie w pewnej perspektywie czasowej przyczyni się bowiem do zmniejszenia wysokości środków wydatkowanych przez samorządy na zapobieganie bezdomności, m.in. dzięki ograniczeniu populacji bezdomnych psów i kotów. NIK wyraźnie podkreśla przy tym, że w żadnym wypadku działania takie nie mogą naruszać prawa własności, a korzystanie przez właściciela zwierzęcia z finansowanej przez gminę kastracji bądź sterylizacji musi być dobrowolne.



Tagi:
źródło: