Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Szczecinie
 
Stany wody na wodowskazach Odry granicznej układają się w strefie stanów średnich, w Słubicach – w dolnej strefie stanów średnich, w Białej Górze – w górnej strefie stanów niskich. Stany wody w ujściowym odcinku Odry i na Zalewie Szczecińskim wykazują słabnącą tendencję wzrostową w strefie stanów wysokich. Stany wody na odcinku wybrzeża morskiego wahają się w strefie stanów wysokich z tendencją spadkową. Stany rzek Przymorza Zachodniego nieznacznie wzrosły i układają się w strefie stanów średnich, w Białogórzynie (Radew) – niskich. Na terenie administrowanym przez RZGW w Szczecinie sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
 
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
 
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Warty wystąpiły opady deszczu. W południowej części zlewni odnotowano od 2 do 7 mm, w części środkowej do 5 mm, natomiast na północy przeważnie do 6 mm. Maksymalnie spadło do 18 mm w górnej części zlewni Gwdy (Sępolno Wielkie).
 
Na większości rzek Regionu Wodnego Warty stany wody układają się głównie w strefie stanów średnich. Stany w strefie wysokich występują na Grabi (wodowskaz Łask), Wrześnicy (Września), Wełnie (Kowanówko) dopływach Prosny: Niesób i Ołobok, a także na Noteci w przekroju Białośliwie.
 
Na Warcie stany średnie występują niemal na całej jej długości, jedynie odcinkowo układają się w strefie niskich. Powyżej zbiornika Jeziorsko stany wody na Warcie i dopływach są stabilne z niewielkimi wahaniami, jedynie na wodowskazie Poraj odnotowano spadek do 10 cm, co jest związane ze zmniejszonym odpływem ze zbiornika Poraj. Na tym odcinku Warty prognozowane są stabilne stany wody w strefie stanów niskich i dolnej średnich. Poniżej zbiornika Jeziorsko do ujścia Prosny stany wody w większości przypadków są stabilne z kilkucentymetrowymi wahaniami, natomiast na niektórych dopływach odnotowano wzrost stanów wody, do 39 cm na Nerze (wodowskaz Dąbie). W Uniejowie i Kole zaznaczyły się wahania stanów wody (do 30 cm), w związku z chwilowym zmniejszeniem zrzutu ze zbiornika Jeziorsko (prace pomiarowe).
 
Dla tego odcinka na Warcie prognozuje się stabilne stany wody w strefie stanów średnich. Od ujścia Prosny do Wronek stany wody wykazały minionej doby niewielkie wahania, natomiast poniżej, aż do Kostrzyna n. Odrą niewielki wzrost. W najbliższych dniach od Wronek prognozowany jest kilkucentymetrowy wzrost stanów wody w strefie stanów średnich.
 
Na Prośnie i jej dopływach stany wody układają się w strefie stanów średnich i dolnej wysokich. Stany wody są w większości przypadków stabilne z kilkucentymetrowymi wzrostami, jedynie w Mirkowie odnotowano spadek do 12 cm, a w Bogusławiu o 28 cm.
 
Na Noteci i jej dopływach stany wody układają się w strefie stanów średnich i lokalnie wysokich. Stany wody na Noteci i jej dopływach są stabilne z kilkucentymetrowymi wahaniami, lokalnie z niewielkim wzrostem stanów. Dla dolnego odcinka Noteci prognozowane są stabilne stany wody w strefie średnich. Dla potrzeb żeglugi na Noteci realizowane jest piętrzenie na obiektach RZGW w Poznaniu.
 
Na pośrednim i szczytowym stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia oscyluje pomiędzy normalnym a maksymalnym poziomem piętrzenia. Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: