Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

O prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w Sejmie RP

W dniu 24 lipca 2014 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację Ministra Skarbu Państwa na temat sytuacji ekonomicznej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz aktualnego stanu prac nad prywatyzacją KSC S.A.

O prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w Sejmie RP
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Wojciech Kowalczyk.

W dniu 15 kwietnia 2014 r. zespoły negocjacyjne Ministerstwa Skarbu Państwa i Krajowej Spółki Cukrowej parafowały projekt umowy sprzedaży 90,4% udziałów spółki PPZ „Trzemeszno”. W najbliższym czasie Minister Skarbu Państwa planuje złożyć wniosek do Rady Ministrów o wyrażenie zgody na sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w spółce „Trzemeszno” - Krajowej Spółce Cukrowej. Od czerwca trwają negocjacje między „Trzemesznem” a KSC na temat pakietu socjalnego włączanej spółki.
 
W trakcie dyskusji przedstawiciele „Trzemeszna”, protestowali przed przejęciem ich spółki. Mówili, że spółka ma tradycje, rynki zbytu, i zyski, jest eksporterem i znaczącym przedsiębiorstwem w branży i nie chce być wchłonięta przez KSC. Pracownicy „Trzemeszna” oczekują m.in. gwarancji pięcioletniego zatrudnienia dla pracowników, podczas gdy KSC proponuje tylko półtora roku.
 
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz na rynku zbóż i rzepaku.
 
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Szalczyk poinformowała, że szef resortu zwrócił się 8 lipca 2014 r. do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zbadanie, czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup porzeczki czarnej i czerwonej nie naruszają zasad konkurencji. Planowane jest uruchomienie pomocy de minimis, którą mogą zastosować państwa członkowskie bez powiadamiania KE. Gospodarstwo może uzyskać maksymalnie równowartość 15 tys. euro w ciągu trzech lat. Ministerstwo rolnictwa przewiduje przeznaczenie kwoty 30 mln zł dopłaty dla producentów owoców miękkich. Jeżeli pomoc miałaby obejmować producentów porzeczek czarnych i wiśni, dopłata wyniosłaby ok. 400-420 zł/ha, a przy skierowaniu środków tylko do jednej z tych grup wzrosłaby do ok. 600 zł/ha. Resort rozpoczął również prace nad utworzeniem Funduszu stabilizacji dochodów rolniczych, z którego będą mogły być w przyszłości wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku drastycznych spadków cen.
 
W dyskusji posłowie m.in. podkreślali, iż metodą na niekorzystną sytuację na rynku jest łączenie się w grupy producentów, a także tworzenie własnych przetwórni czy magazynów.
 
Sytuacją na rynku owoców i warzyw oraz na rynku zbóż i rzepaku Komisja zajmie się ponownie w ostatnim tygodniu sierpnia br.


Tagi:
źródło: