Kategorie

Poznaj produkty


Z prac sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W ubiegłym tygodniu na obradach sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat wprowadzenia instrumentów wsparcia dla produkcji tytoniu ze środków krajowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020 oraz na temat obrony interesów polskich producentów tytoniu. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Zarudzki.

Z prac sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Komisja przystąpiła do rozpatrzenia projektu dezyderatu skierowanego do Prezesa Rady Ministrów w sprawie implementacji dyrektywy 2014/40/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 kwietnia 2014 r. dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Głosowanie nad przyjęciem dezyderatu odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Komisji.


W dniu 10 lutego 2016 r. sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowała rozpatrywanie projektu dezyderatu skierowanego do Prezesa Rady Ministrów w sprawie implementacji dyrektywy 2014/40/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 kwietnia 2014 r., dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Komisja uchwaliła dezyderat.

Komisja zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie harmonogramu wdrażania w 2016 r. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.

Minister zapewnił, że harmonogram naboru wniosków w ramach PROW w znacznej części jest już gotowy i są już zaplanowane konkretne terminy uruchomienia określonych instrumentów. Przypomniał, że pierwsze nabory wniosków zostały uruchomione w marcu 2015 r. W 2016 r. zaplanowano uruchomienie instrumentów wsparcia dotyczących rozwoju gospodarstw, wzmacniania przedsiębiorczości, rozwoju terytorialnego, transferu wiedzy i innowacji oraz wsparcia jakości produkcji.

Komisja zapoznała się z informacją Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o zmianach wprowadzonych w Agencji w celu zwiększenia jej efektywności. Informację przedstawił prezes ARiMR – Daniel Obajtek.

Prezes zapewnił, iż rozpoczęto intensywne działania, aby rolnicy jak najszybciej dostali pieniądze z dopłat bezpośrednich. Do 8 lutego 2016 r. wypłacono 43% przewidzianych na 2015 r. środków; 2,5 mld zł ma być wypłacane na przełomie lutego i marca, a ostatnia transza – 6 mld zł – na przełomie marca i kwietnia.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: