Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

Susza. Konieczne jest wprowadzenie zmian metodologii szacowania strat

Samorząd rolniczy przekazał swoje stanowisko w sprawie sporządzenia informacji na temat aktualnej metodologii szacowania klęsk suszy i problemów z nią związanych oraz przedstawienie propozycji ewentualnych zmian regulujących dotychczasowe przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Susza. Konieczne jest wprowadzenie zmian metodologii szacowania strat
Izby rolnicze zgodnie z ustawą o izbach rolniczych z dnia 14 grudnia 1995 roku (Dz. U. 2014, poz. 1079 z późn. zm.), nie mąją podstaw prawnych do ustalenia wypłaty wynagrodzenia za pracę w komisjach szacujących straty, członkom rad powiatowych ani pozostałym członkom wojewódzkiej izby rolniczej, ponieważ praca w tych komisjach, jest dla nich wykonywaniem zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, które zgodnie z przepisami art. 5 ust. 4 ustawy o izbach rolniczych z dnia 14 grudnia 1995 roku (Dz. U. 2014 poz..1079), które wykonywane jest przez izby po zapewnieniu koniecznych środków finansowych przez administrację rządową.
 
Szacowanie strat, to nie praca kilkugodzinna jednego dnia, ale kilkudniowa (w zależności od ilości zgłoszeń i częstotliwości wystąpienia strat). Rolnik powołany do składu komisji na okres pracy w niej, musi zapewnić za siebie zastępstwo do prac w gospodarstwie, co wiąże się z poniesieniem przez niego kosztów, niczym nie rekompensowanych, gdyż nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za pracę w komisji, ani rekompensaty poniesionych kosztów.
 
Z uwagi na powyższe samorząd rolniczy uważa, że nie powinno być zróżnicowania członków komisji pod względem wynagradzania, ze względu na reprezentację instytucjonalną i przedstawiciel izby rolniczej pracujący w komisji szacującej straty otrzymać wynagrodzenie za pracę w tej komisji.
 
Należy również wprowadzić zapisy w ustawie o opłacie skarbowej które zwolnią rolników z opłaty za wydanie kopi protokołu.
 
Kwoty i formy pomocy w razie wystąpienia suszy powinny zostać określone jak najwcześniej i powinny być stabilne, tak aby każdy producent rolny miał szansę podjąć decyzję z których instrumentów może skorzystać.
 
Należy powrócić do starego kryterium spadku plonów o 15 % (obecnie 20 %) jako podstawy do ogłoszenia suszy, dzięki temu niezbędny do ogłoszenia zagrożenia suszą deficyt wody będzie również obniżony. W tym wypadku interes rolnika powinien być ważniejszy od interesu firmy ubezpieczeniowej.
 
W przekonaniu samorządu rolniczego wprowadzenie powyższych zmian pozwoli na szybszą reakcję w przypadku wystąpienia zagrożenia suszą oraz umożliwi większej liczbie rolników skorzystanie z pomocy na odtworzenie potencjału produkcyjnego w gospodarstwach rolnych zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych.


Tagi:
źródło: