Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

Susza. Konieczne jest wprowadzenie zmian metodologii szacowania strat

Samorząd rolniczy przekazał swoje stanowisko w sprawie sporządzenia informacji na temat aktualnej metodologii szacowania klęsk suszy i problemów z nią związanych oraz przedstawienie propozycji ewentualnych zmian regulujących dotychczasowe przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Susza. Konieczne jest wprowadzenie zmian metodologii szacowania strat
Natomiast, gdy firmy ubezpieczeniowe określą wyższe stawki niż planowane w ustawie, dopłaty z budżetu wynosiłyby kwotę określoną przez Ustawodawcę. Wówczas rolnik sam podejmowałby decyzję, czy uwzględniając dotację, zdecyduje się na warunki stawiane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Proponujemy również możliwość wyboru przez rolnika albo pojedynczego ubezpieczenia od suszy, powodzi, gradu, przymrozków wiosennych i ujemnych skutków przezimowania albo zawarcia umowy ubezpieczenia zawierającej cały pakiet ryzyk.
 
Samorząd rolniczy widzi nadal potrzebę zmiany regulacji prawnych dotyczących kwalifikacji członków powoływanych przez wojewodów komisji szacujących szkody w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z zapisem 5 ust. 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 187), komisja składa się co najmniej z 3 osób, w tym 1 przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego oraz 1 przedstawiciela izby rolniczej, mających wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa" (przepis miał być zmieniony, ale jego zmiana była tylko przedmiotem obrad Rządu w dniu 31 sierpnia 2015 r., a samej zmiany nie wprowadzono).
 
Członkami izby rolniczej, są podatnicy podatku rolnego, mający różne kwalifikacje zawodowe i poziomy wykształcenia, nie zawsze kierunkowe, a zwłaszcza w zakresie określonym w rozporządzeniu, co nie uniemożliwia im samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. W naszej ocenie 5.letnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego jest wystarczające do merytorycznej oceny rozmiaru strat w produkcji rolniczej.
 
W związku z powyższym, Zarząd KRIR wnioskuje o zmianę treści 5 ust. 7 powyższego rozporządzenia na następującą: .„ 7. Komisja o której mowa w ust. 5: 1) komisja składa się co najmniej z 3 osób. w tym 1 przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego mającego wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa oraz 1 przedstawiciela izby rolniczej mającego wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa albo 5. letni staż w samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa rolnego."
 
Taki zapis umożliwi wszystkim wybrany w demokratycznych wyborach reprezentantom rolników udział w pracach Komisji, a Wojewodom właściwym ze względu na miejsce wystąpienia szkód powołanie tych komisji.
 
Następnym zagadnieniem wymagającym zmian aktualnych przepisów prawnych jest wynagrodzenie za pracę w Komisjach szacujących straty dla przedstawicieli izb rolniczych. Członkowie izb rolniczych- rolnicy prowadzący własne gospodarstwa rolne, nie otrzymują za pracę w tych komisjach żadnego wynagrodzenia. Poświęcają pracy w komisji tyle samo czasu co pracownik ośrodka doradztwa rolniczego czy urzędu gminy delegowany do pracy w komisji, w ramach umowy o pracę.

Czytaj dalej na następej stronie...


Tagi:
źródło: