Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

Susza. Konieczne jest wprowadzenie zmian metodologii szacowania strat

Samorząd rolniczy przekazał swoje stanowisko w sprawie sporządzenia informacji na temat aktualnej metodologii szacowania klęsk suszy i problemów z nią związanych oraz przedstawienie propozycji ewentualnych zmian regulujących dotychczasowe przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Susza. Konieczne jest wprowadzenie zmian metodologii szacowania strat
Czasami urzędnicy literalnie stosując się do podanego w ministerialnej „Informacji dla komisji …” sposobu obliczenia spadku dochodu, nie powiększali go o koszty zakupu brakujących w bilansie gospodarstwa pasz dla zwierząt. Tym samym wielu rolników prowadzących produkcję zwierzęcą nie mogło ubiegać się o pomoc „do hektara”, gdyż nie osiągnęło 30% spadku dochodu gospodarstwa w wyniku ubiegłorocznej suszy. Proponuje się, aby w metodologii szacowania klęsk suszy i problemów z nią związanych naliczać straty tylko dla produkcji roślinnej. Przyjmowanie 30% progu strat dla produkcji roślinnej i zwierzęcej łącznie powoduje, że nawet przy całkowitych stratach w produkcji roślinnej w gospodarstwie uniemożliwią one skorzystanie z pomocy publicznej. Konsekwencje suszy przekładają się na dochody z produkcji zwierzęcej w dalszym okresie gdy zaczyna brakować paszy.
 
Należałoby przeanalizować przepisy art. 25 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r., na które z kolei powołuje się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR (par. 8 pkt 9). Otóż art. 25 w punkcie 6 podaje sposób obliczenia utraty dochodu i zawiera zdanie: „Spadek ten można obliczać albo na poziomie rocznej produkcji rolnej gospodarstwa, na poziomie upraw albo zwierząt gospodarskich”.

Choć analiza treści tego zdania nasuwa trudności interpretacyjne, to użycie słowa „albo” wyraźnie wskazuje na alternatywę: spadek dochodu oblicza się dla produkcji roślinnej lub zwierzęcej, zapewne w zależności od tego, która produkcja odczuła skutki klęski. Ujęcie tej alternatywy w przepisach polskich było treścią wielu wniosków kierowanych do Ministra Rolnictwa przez samorząd rolniczy. Przepisy w tym względzie używają sformułowania „spadek dochodu”. Sposób obliczenia tej utraty jednoznacznie wskazuje, że jest to spadek przychodu, gdyż nie uwzględnia się nakładów ponoszonych na daną produkcję. Zdaniem samorządu rolniczego wskazane byłoby skorygowanie tego określenia w treści przepisów. Przy wyliczaniu strat powinna być również uwzględniana klasa gleby ponieważ plony danej uprawy zależą też od jakości gleby.

 
Ubiegłoroczna susza w sposób szczególnie dotkliwy obnażyła niewydolność systemu monitorowania i szacowania strat. Istnieje potrzeba koordynowania i ujednolicenia pewnych działań na poziomie krajowym. Dotyczy to przede wszystkim opracowania jednolitego wzoru dokumentów, interpretacji przepisów prawnych czy wypracowania systemu sprawnego przepływu informacji. Wprowadzenie prostego, jednolitego wniosku o udzielenie pomocy finansowej dla producentów rolnych u których w gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – usprawni pracę i komisjom i poszkodowanym. Dlatego tak ważne jest opracowanie jednolitego formularza wniosku szacowania strat.

Wcześniejsze formularze wymagały zbyt szczegółowych danych dostarczonych wyłącznie na podstawie lustracji w terenie uwzględniając zapisy rolnika zawarte we wniosku (złożonym w gminie) o oszacowanie szkód i oświadczeniach – o plonach, cenach oraz kosztach nieponiesionych i poniesionych, ilości zwierząt oraz produkcji zwierzęcej i ich cenach oraz odszkodowaniach wypłaconych przez firmy ubezpieczeniowe. Ponadto rolnik występując do wójta/burmistrza o oszacowanie strat musiał podać dane do późniejszej weryfikacji, jednakże nikt jednoznacznie nie poinformował, iż mają to być identyczne dane jak we wniosku o przyznanie płatności obszarowej na 2015r., w związku z czym dużym nieporozumieniem okazał się podział z rozbiciem na łąkę, użytki zielone, pastwiska.


Czytaj dalej na następej stronie...


Tagi:
źródło: