Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja12

Resort rolnictwa na temat importu zbóż z Ukrainy

W odpowiedzi na stanowisko Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie importu zbóż z Ukrainy z dnia 10 kwietnia 2017 r., przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Zarząd KRIR, resort rolnictwa poinformował, że preferencje taryfowe dla Ukrainy, wynikające z Umowy o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu UE-Ukraina (DCFTA), w tym również bezcłowe kontyngenty taryfowe (TRQ) w imporcie zbóż z tego kraju, weszły w życie na zasadzie autonomicznej już w kwietniu 2014 r. W związku z tym wejście w życie DCFTA od 1.01.2016 r., na zasadzie tymczasowej, nie zmieniło warunków taryfowych importu z Ukrainy (od ww. daty zaczęły obowiązywać jedynie wzajemne preferencje Ukrainy dla importu z UE).

Resort rolnictwa na temat importu zbóż z Ukrainy
Ponadto, przekazano, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi graniczną kontrolę fitosanitarną towarów importowanych do Polski z państw trzecich (przepisy art. 79 pkt 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin - Dz.U. z 2016 r. poz. 2014, z późn. zm.). Celem tej kontroli jest niedopuszczenie do wprowadzenia na obszar kraju organizmów szczególnie szkodliwych dla roślin. Graniczna kontrola fitosanitarna nie obejmuje cech jakościowych sprowadzanych towarów żywnościowych (w zakresie jakości handlowej sprowadzanych do Polski roślin lub produktów roślinnych nadzór sprawuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych).
 
Poinformowano, że rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1227 z późn. zm.) określa wykaz roślin i produktów roślinnych, które powinny być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne (i podlegać obowiązkowi granicznej kontroli fitosanitarnej) wraz ze wskazaniem wymagań specjalnych, jakie te rośliny i produkty roślinne powinny spełniać oraz wykaz roślin i produktów roślinnych przemieszczanych w obrębie Unii Europejskiej, które powinny być zaopatrzone w paszport roślin. Przepisy w/w rozporządzenia nie wymagają jednak przeprowadzenia granicznej kontroli fitosanitarnej ziarna zbóż pochodzącego z Ukrainy, ani wydania paszportu dla takiego ziarna sprowadzanego z innego państwa członkowskiego.
 
Ziarno zbóż z tych krajów podlega granicznej kontroli fitosanitarnej, jeżeli nie można ustalić jego tożsamości lub istnieją uzasadnione podejrzenia, co do jego porażenia przez organizmy kwarantannowe lub porażenia przez organizmy niekwarantannowe w stopniu stwarzającym zagrożenie powstania strat gospodarczych. Podkreślono przy tym, że zgodnie z prawem międzynarodowym (w szczególności Międzynarodową Konwencją Ochrony Roślin oraz Porozumieniem w sprawie Środków Sanitarnych i Fitosanitarnych w ramach Światowej Organizacji Handlu - WTO), środki podejmowane przez państwo importujące w celu zabezpieczenia swojego terytorium przed introdukcją organizmów kwarantannowych, powinny być uzasadnione i proporcjonalne do skali zagrożeń, a także nie mogą dyskryminować państw eksportujących.
 
Przekazano, że w ramach importu roślin, produktów roślinnych i przedmiotów podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. skontrolowanych zostało przez PIORiN łącznie 14 469 przesyłek. W wyniku kontroli wydane zostały 173 decyzje zakazujące wprowadzenia przesyłki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: