| Autor: redakcja1

Prace polowe w kwietniu

Kwiecień jest miesiącem budzącej się do życia przyrody, pojawiania się pierwszych kwiatów na drzewach i łąkach. W tym czasie w polu dokonuje się wysiewu zbóż jarych, których optymalne terminy siewy przypadają właśnie na ten miesiąc. Jednakże należy zachować pewną prawidłowość. Otóż w pierwszej kolejności wysiewany jest owies, potem pszenica jara, jęczmień oraz mieszanki zbóż.

Prace polowe w kwietniu

Prace w sadzie
 

Kwiecień jest też odpowiednim miesiącem do sadzenia roślin z wykształconym korzeniem. W tym przypadku korzeń należy najpierw namoczyć w wiadrze z wodą i ziemią. Natomiast w wykopany dołek wsypuje się świeżej ziemi kompostowej. Następnie formuje się misę wokół rośliny i obficie podlewa.


Poza tym wykonuje się także przeszczepianie drzew owocowych zarazami, które zostały przygotowane podczas zimy, a uszkodzone czy przemarznięte części nadziemne drzewek przycina się poniżej miejsca uszkodzenia i wprowadza się nową koronę. Jeżeli jednak uszkodzeniu uległ cały pień to niestety roślinę należy wykopać i zastąpić nową.

Ponadto w jagodnikach i sadach wysiewa się nawozy mineralne, w tym najlepiej wieloskładnikowe, ale jeśli dokonywano obfite ściółkowanie kompostem lub obornikiem, to nawożenie można ograniczyć.

Kwiecień to miesiąc, w którym kończy się cięcie prześwietlające drzewa, a bielenie jest tylko zabiegiem estetycznym. Pierwsze zabiegi przeciw parchowi i chorobom grzybowym dokonuje się w momencie pękania pąków.

Prace w ogrodzie

Pomimo iż w kwietniu zdarzają się jeszcze nocne obniżki temperatur, to można już zdejmować zimowe osłony z roślin, krzewów zimozielonych i rozkopać kopczyki usypane wokół róż. Należy usunąć wszystkie chore, przemarznięte i uschnięte pędy róż, a zdrowe pędy mocno skrócić, pozostawiając maksymalnie 5-6 pąków, w tym przy cieńszych nawet 2-3 oczka. Formuje się żywopłoty z zimozielonych roślin iglastych i liściastych nim zaczną się rozwijać pąki. W drugiej połowie miesiąca można przyciąć krzewy, które już przekwitły, jak forsycja czy wierzba.

Byliny, które zdobią ogród latem i jesienią można jeszcze rozsadzać i przesadzać. Taki zabieg zapewni odmłodzenie rośliny i jej dalszy lepszy rozwój. Rabaty podsypuje sie dobrze przerobionym kompostem lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

W tym miesiącu warto rozpocząć zasilanie większości roślin w ogrodzie. Zapewni im to lepszy start na wiosnę, a tym samym poprawi kwitnienie i owocowanie. Dlatego też rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę warto dokarmiać nawozem dolistnym lub wieloskładnikowym. Jeśli rośliny te rosną na trawnikach to należy ściąć ich liście wraz z pierwszym koszeniem trawnika, gdyż w przeciwnym razie ich cebulki będą słabe i mogą nie zakwitnąć za rok.

Kwiecień to dobra pora na przeprowadzenie wertykulacji trawnika. Po tym zabiegu nawozi się murawę wieloskładnikowym nawozem do trawników, a łyse miejsca lekko spulchnia się i podsypuje nasionami traw. Jeżeli pogoda dopisuje, a temperatura utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie można zacząć wystawiać na zewnątrz roślin tarasowych zimujących w piwnicach i oranżeriach. Na początku wystawia się je na kilka godzin dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Dzięki temu rośliny te nie staną się zbyt wybujałe, a pod koniec miesiąca będzie można na stałe zostawić w ogrodzie. Przy zastosowaniu regularnego nawożenia i podlewania zakwitną dużo szybciej.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: