Przebieg warunków agrometeorologicznych od jesieni 2012 r. do lata 2013 r.

Przygotowanie pól pod zasiewy ozimin na jesieni 2012 r. było utrudnione z powodu przesuszenia gleby. Niedobór wilgoci w glebie utrudniał wykonywanie jesiennych prac polowych, tj. orek przedsiewnych i siewów ozimin. Siewy zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku ozimego przeprowadzano jednak na ogół w optymalnych terminach agrotechnicznych. - podaje Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnim elementem raportu GUS przygotowanego przez Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego.

Przebieg warunków agrometeorologicznych od jesieni 2012 r. do lata 2013 r.
Występujące w pierwszej i drugiej dekadzie maja ciepłe dni przyczyniły się do znacznego przyśpieszenia tempa wzrostu i rozwoju roślin. W wyniku napływu mas chłodnego powietrza w trzeciej dekadzie miesiąca, tempo wzrostu i rozwoju roślin uległo przejściowemu spowolnieniu. Notowane wówczas obfite, miejscami ulewne deszcze, również o charakterze burzowym wpłynęły niekorzystnie na tempo wzrostu i rozwoju roślin. W wielu rejonach kraju opady deszczu spowodowały podtopienia i nadmierne uwilgotnienie gleby. W pierwszej dekadzie maja kończono rozpoczęte w kwietniu sadzenie ziemniaków, siewy buraków cukrowych oraz siewy kukurydzy uprawianej na ziarno i zielonkę. Stopniowo w całym kraju pojawiały  się  wschody  tych roślin. Żyto, pszenżyto i pszenica ozima w drugiej i trzeciej dekadzie maja rozpoczęły kłoszenie. Pod koniec miesiąca na przeważającym obszarze kraju obserwowano kwitnienie żyta i pszenżyta. W ciągu miesiąca pszenica jara, jęczmień jary i owies wchodziły w fazę strzelania w źdźbło, a lokalnie pod  koniec maja rozpoczęło się kłoszenie tych zbóż. Zwiększone w tym czasie potrzeby wodne zbóż jarych i ozimych na obszarze całego kraju  były w pełni zaspokojone. W maju obficie kwitł rzepak ozimy i drzewa owocowe. W połowie maja trawy łąkowe wykłosiły się i rozpoczęło się ich kwitnienie, a pod koniec miesiąca, lokalnie przystąpiono do zbioru pierwszego pokosu siana łąkowego. Częste opady deszczu utrudniały zbiór i dosuszanie siana.  

Warunki agrometeorologiczne w czerwcu były zróżnicowane. Występujące w ciągu miesiąca ulewne deszcze połączone z burzami i silnym wiatrem oraz gradobicia w wielu rejonach kraju spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby i podtopienia pól. Lokalnie w wyniku opadów deszczu dużo pól zostało zalanych, a uprawy częściowo zniszczone. Utrudnione było prowadzenie pielęgnacyjnych prac polowych. Na polach nieobjętych niekorzystnymi warunkami pogodowymi wysoka temperatura powietrza w ciągu miesiąca sprzyjała rozwojowi i dojrzewaniu upraw.

W pierwszej połowie czerwca obserwowano kwitnienie żyta i pszenżyta ozimego, a w ciągu miesiąca pszenicy ozimej. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca żyto i pszenżyto ozime weszły w fazę dojrzewania, a pod koniec czerwca w fazę tę weszła pszenica ozima. W pierwszej i drugiej dekadzie czerwca trwało kłoszenie zbóż jarych, a w trzeciej dekadzie miesiąca rozpoczęło się kwitnienie pszenicy jarej, jęczmienia jarego i owsa. Duże zapotrzebowanie na wodę roślin w tej fazie rozwoju na obszarze całego kraju było w pełni zaspokojone. Prawie w całym kraju w drugiej połowie miesiąca zakwitły ziemniaki, dojrzewał również rzepak ozimy.

W ciągu analizowanego okresu na obszarze całego kraju powszechnie prowadzono sianokosy. Częste opady deszczu utrudniały zbiór i dosuszanie siana oraz niekorzystnie wpłynęły na jego jakość.

W lipcu w całym kraju trwało dojrzewanie rzepaku i rzepiku oraz zbóż ozimych i jarych, a warunki pogodowe były na ogół korzystne dla wzrostu i rozwoju roślin. Notowane w ciągu miesiąca opady deszczu korzystnie wpłynęły na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby oraz wzrost i rozwój roślin  okopowych, kukurydzy, a także roślinności  na trwałych użytkach zielonych. Przewiduje się, że nastąpi spiętrzenie prac żniwnych z powodu dojrzewania wszystkich gatunków zbóż jednocześnie, a pogoda będzie miała decydujący wpływ na jakość uzyskanych zbiorów.


Tagi:
źródło: